• Aktualności

            • WIELKIE GRANIE W KOŁBIELI – WOŚP 2019 r.

            • 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył 13 stycznia 2019r. Jego celem jest wyposażenie szpitali dziecięcych w nowoczesny sprzęt medyczny. Ze zbiórki mają zostać zakupione rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty diagnostyki RTG, wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy, sprzęt endoskopowy. 

              Przygotowania do 27 Finału WOŚP trwały od 16 października 2018 r. Tak jak w latach poprzednich, Samorząd Uczniowski zaangażował się w zbiórkę WOŚP. W szkole zostali powołani liderzy grup wolontariackich, chętni uczniowie – wolontariusze oraz nauczyciele - opiekunowie. Wolontariusze zostali zarejestrowani w Sztabie Wielkiej Orkiestry mieszczącym się w SP im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie. 

              W niedzielę, 13 stycznia o godzinie 8.00, na Rynku w Kołbieli rozpoczęliśmy kwestę. Mieszkańcy Gminy chętnie wspierali naszych młodych wolontariuszy. Każdy darczyńca otrzymał czerwone serduszko jako symbol podziękowania za ofiarność. Nie straszny był nam deszcz i niska temperatura. Kwestowaliśmy również w szkole, w czasie obchodów Dnia Seniora. Akcję WOŚP zakończyliśmy około godziny 14.30. Puszki zostały zabezpieczone i przekazane do Sztabu w Celestynowie, gdzie zostały przeliczone datki z puszek. Nasi wolontariusze w czasie kwesty zebrali sumę 10704,90 zł .

               Wolontariusze WOŚP ze SP Kołbiel: 

              Klasa 7a: Patrycja Wiącek, Oliwia Antosiewicz, Amelia Grajda, Wiktoria Lipska, Michał Rogowski, Konrad Rżysko;

              Klasa 7b: Emilia Młot, Martyna Dróżdż, Martyna Majewska, Mateusz Mlącki, Magdalena Trybała;

              Klasa 8a: Wiktoria Wasińska, Milena Lutoborska, Ewa Nowak, Zofia Szczepanik, Igor Rogowski;

              Klasa 8b: Zuzanna Zawada, Nadia Banaszek, Julia Główka, Oliwia Krupińska, Zofia Matosek;

              Klasa 8c: Natalia Główka, Oliwia Mikita, Szymon Rokicki, Oliwia Soczewka, Zuzanna Więsik.

              Nauczyciele zaangażowani w przeprowadzenie 27 Finału WOŚP:

              Beata Bogdańska, Marcin Bąbel, Dorota Cieplińska, Beata Kurek, Joanna Jesion, Justyna Łykus, Alicja Pacek, Sylwia Piętka – Wicik, Anna Piotrowska – Pyra, Karolina Tomaszewska, Monika Zawadka.

              Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za wsparcie zbiórki WOŚP oraz okazaną sympatię naszym młodym wolontariuszom. 

              Dorota Cieplińska

            • Góra Grosza

            • Od grudnia 2018 r. do 3 stycznia 2019 r. Samorząd Uczniowski prowadził akcję zbierania monet pod nazwą „Góra Grosza”. Odbywała się ona z inicjatywy Towarzystwa Nasz Dom i zaangażowania społeczności naszej szkoły. Samorząd  Uczniowski od początku brał udział w zbiórce, która miała miejsce po raz 19.

              Celem akcji „Góra Grosza” jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, np.: przebywających w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. Zebrane środki przeznaczane są na zakup rzeczy codziennego użytku, pomoc w rozwijaniu talentów i pasji podopiecznych, wsparcie w remontach, a także bezpośrednią pomoc specjalistyczną dla dzieci i ich rodzin. 

              Uczniowie naszej szkoły z wielkim zapałem przystąpili do zbiórki monet. Nasi młodzi wolontariusze pokazali, że warto pomagać innym, bo dobro wraca do tych, którzy je dają. Zebraną kwotę – 1892,80 zł przekazaliśmy organizatorowi.

              Dziękujemy klasom, które kwestowały, a były to: 

              - 3a,b,d – gim. ; 8a,b,c; 7a,b; 6a,b; 5a,c,d; 4a,c,d; 1b; oddziały przedszkolne: Motylki, Żabki, Jeżyki, Biedronki.

              Serdeczne podziękowania należą się również wychowawcom za szerzenie działań wolontariackich wśród wychowanków.

              Dorota Cieplińska

              Beata Kurek

            • Święta  Bożego Narodzenia

            • W dniu 21 grudnia 2018 roku odbył się w naszej szkole apel przygotowany przez uczniów klas IIIa i IIIc gimnazjum pod opieką nauczycieli religii. Piękna dekoracja, bardzo ładnie recytowane  wiersze i teksty wyrażały radość z narodzin Jezusa, ale także skłaniały do refleksji nad tajemnicą Bożej miłości. Chór szkolny wykonał kilka znanych kolęd i pastorałkę pt. "Gore  Gwiazda Jezusowi". Do wspólnego śpiewania  włączali się wszyscy uczestnicy apelu. Dwie uczennice klasy VIIIb: Agata Rżysko i Zuzanna Zawada wzruszyły publiczność piosenką pt. "Maleńka miłość".

              Miłą niespodziankę przygotowali nauczyciele i wychowawcy wykonując kolędę pt. " Przybieżeli do Betlejem…." na dwa głosy i utwór pt. " Jest taki dzień". Całość przedstawienia sprawiła, że wszyscy odczuli wyjątkowy klimat polskiej Wigilii i niepowtarzalny nastrój Bożego Narodzenia. Podczas apelu wręczono także dyplomy i nagrody rzeczowe zwycięzcom Szkolnego Konkursu " Najpiękniejsza ozdoba świąteczna". Przedstawiciel uczniów złożył życzenia świąteczne Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom szkoły. W imieniu własnym i nauczycieli życzenia przekazała pani Dyrektor, Agata Michalczyk.

            • Mikołajki 

            • Dnia 6 grudnia do naszych przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Od samego rana dzieci nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich buźkach pokazał się piękny uśmiech. Mikołaj przygotował dla każdego piękne podarki, które miał ukryte w wielkim worze. Były piosenki, oraz wspólna zabawa z Mikołajem. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Następne odwiedziny dopiero za rok. Już nie możemy się ich doczekać.                                                                          Agnieszka Prasuła

            • Matematyka w kolorach

            •  Cyfra 3

              We wtorek 13 listopada  obchodziliśmy kolejny dzień z cyklu MATEMATYKA W KOLORACH. Swoje święto obchodziła cyfra 3. Kolorem przewodnim  tego dnia był kolor szary. 

              Tego dnia każde dziecko zapoznało się z cyfrą 3 oraz jej znakiem graficznym. Dzieci uczyły się poprzez zabawę, tworzyły zbiory zgodnie z podaną liczbą elementów, porównywały liczebność zbiorów, przeliczały na konkretach,  zabawy ruchowe również dotyczyły poznanej cyfry. Bawiąc się przedszkolaki utrwalały kolory, bardzo pomocne okazały się zwykłe korki od butelek, dzięki którym nauka była jeszcze ciekawsza. Na koniec wszystkie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną - ozdabiały cyfrę 3. 

            • Wizyta pielęgniarki

            • Nasze przedszkole odwiedził specjalni goście Panie pielęgniarki. Panie w bardzo ciekawy sposób opowiedziały nam, na czym polega praca pielęgniarki, jaka jest trudna, a jednocześnie przynosi wiele radości. Pani Pielęgniarka skupiła się na zdrowiu ząbków.  Pokazała szkielet ząbków, szczoteczkę i pastę do zębów oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Demonstracja prawidłowego dbania o uzębienie wzbudziła ogromne zainteresowanie. Pielęgniarki przygotowały dla dzieci również specjalne zadania sprawdzające stopień opanowania wiadomości, z którymi dzieci poradziły sobie wyśmienicie. Dzieci oglądały swoje ząbki w lusterkach oraz otrzymały drobny upominek.

            • Matematyka w kolorach

            • Cyfra 2

              22 października obchodziliśmy w przedszkolu KOLOROWE DNI. Swoje święto obchodziła cyfra 2, której odpowiada kolor pomarańczowy. Wszystkie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną - ozdabiały cyfrę 3 dowolną techniką plastyczną. Dzieci zapoznały się z dwójką oraz jej znakiem graficznym,  przeliczały obiekty, kształtowały orientację w schemacie ciała i przestrzeni z wykorzystaniem między innymi: metody Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i wykonywały zadania matematyczne używając klocków.

            • Powiatowy Konkurs Plastyczny

            • Nowe osiągnięcie w naszej szkole:

              Nadia Banaszek: 3 miejsce

              Konkurencja: Powiatowy Konkurs Plastyczny inspirowany twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

              Nadia Banaszek uczennica z klasy 8b została laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego inspirowanego twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety, podchorążego - żołnierza Armii Krajowej. Wykonując pracę malarską do wiersza pt. Bajka zajęła 3 miejsce! Jest to ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły.
              Serdecznie gratulujemy Nadii i życzymy dalszych sukcesów!

            • Święta tuż, tuż...

            • W świetlicy szkolnej coraz bardziej świątecznie. Dekoracje i ozdoby świąteczne tworzą niezapomniany klimat, a czas oczekiwania  na zbliżające się  Święta Bożego Narodzenia upływa we wspaniałej atmosferze.

            • Czytanie jest piękne

            •  „Kto czyta książki, żyje podwójnie” 

                                                  Umberto Eco

              Czytanie jest piękne, szczególnie z okazji ogłoszenia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Rokiem Zbigniewa Herberta. 

              Już po raz siódmy Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim zaprosiła uczniów do udziału w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania. W eliminacjach konkursowych wzięło udział 123 uczestników. Cyfra ta jest znamienna dla historii naszego kraju, z którą związane były jego cele, m. in. rozbudzenie zainteresowań literaturą i historią, kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej czy rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich. Zmagania czytelnicze odbywały się w czterech kategoriach wiekowych: kl. I- III, IV-VI szkoły podstawowej, kl. VII- VIII szkoły podstawowej i kl. III gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. Dzieci z kl. I- IV przygotowały krótki wiersz lub opowiadanie o wydarzeniu historycznym (do 2 minut) z cyklu  książek Joanny Szarek i Jarosława Szarka Kocham Polskę. Pozostali uczniowie od kl. VII szkoły podstawowej czytali utwory poetyckie i prozatorskie Zbigniewa Herberta. Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali piękne czytanie wybranego przez siebie tekstu, a ponadto utworu wylosowanego z puli przygotowanej przez organizatorów. Były to teksty dotyczące wydarzeń sprzed 100 lat związane z rocznicą odzyskania niepodległości: Odzyskana niepodległość Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczko, Pawła Wakuły lub Piłsudski do czytania pod  red. Zdzisława Najdera, Romana Kuźniara.                                       

              Podczas zaciętych eliminacji szkolnych jury zdecydowało, że Szkołę Podstawową w Kołbieli reprezentować będą: z kl. IV- VI Szymon Milewski i Oliwia Zduńczyk oraz z kl. VII Oliwia Antosiewicz i z gimnazjum Gabriela Zduńczyk. W dniach 6 i 7 listopada odbył  się  etap międzyszkolny w Bibliotece Pedagogicznej                                 w Mińsku Mazowieckim, z którego zwycięsko wyszła Oliwia Antosiewicz z kl. VIIa, zajmując zaszczytne II miejsce w VII Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania.                                                                                   Nasza koleżanka zaprezentowała piękny wiersz Zbigniewa Herberta pt. Modlitwa Pana Cogito- podróżnika. Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpiło w dniu  20 listopada w siedzibie biblioteki. Było to niezwykle wzruszające wydarzenie. Ciepłe słowa podziękowania, za trud włożony w interpretację teksów, do uczestników konkursu skierowała kierownik biblioteki pani Anna Popławska. Swojego zadowolenia z przebiegu konkursu nie ukrywała także znana poetka i przewodnicząca jury pani Stanisława Gójska. Podsumowując zmagania uczestników, zwróciła uwagę na emocje, które towarzyszyły młodzieży podczas czytania utworów i niejednokrotnie wzruszały słuchaczy do łez. Oliwii gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć w konkursach.

               

              Alicja Pacek