• Aktualności

      • DZIEŃ DZIECKA

      • 30 maja w naszej szkole odbył się „Bieg dookoła świata”. Inspiracją do tego wydarzenia była powieść "W osiemdziesiąt dni dookoła świata". Kolorowe sale przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców zachęcały do zwiedzania różnych krajów i smakowania potraw. To wspaniałe, integrujące całą społeczność szkolną wydarzenie jeszcze długo będzie wspominane.

      • Smart Kids Planet

      • 24 maja dzieci z grupy Motylki i Biedronki wybrały się do Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy. Wzięły udział w warsztatach kulinarnych i bawiły się jak szalone w tej cudownej przestrzeni stworzonej dla dzieci. Były zakupy w mini Biedronce, przekazywanie paczek do paczkomatów, kosmiczne przygody, piłkarskie sensacje i prawdziwy plac budowy. To był wspaniały czas.  Dla nas dorosłych zaś jest to doskonałe potwierdzenie, że dzieci najlepiej i najwięcej uczą się poprzez zabawę.

      • I po strachu...

      • Trzy dni emocji egzaminacyjnych już za nami. Egzaminy ósmoklasisty przebiegły w spokojnej atmosferze. Uczniowie zadowoleni, poradzii sobie zarówno z językiem polskim, matematyką jak i językiem obcym.

      • W krainie magii...

      • "W krainie magii" Uczniowie klas 4a i 4b po omówieniu lektury" Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" A. Maleszki stworzyli swoje czerwone krzesła. Do każdego z nich dołączyli karteczkę z informacją, jakie życzenie spełnia. A życzenia były bardzo różne: od wzniosłych, np. żeby wszyscy ludzie byli szczęśliwi, po całkiem prozaiczne, np. aby lodówka była pełna lodów. Jak widać dzieci mają różne marzenia. Oby wszystkie się spełniły. ARW

      • Gminne Zawody w Piłce Siatkowej

      • 18.05.2023 r. odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej. Uczniowie 4 szkół z naszej gminy rywalizowali tego dnia na gminnym stadionie. Drużyna z naszej szkoły zakończyła rywalizację na 3 miejscu.

      • O rybaku i złotej rybce

      • We środę 17 maja w naszej szkole gościliśmy Teatr "Pasja" z Białegostoku. Dzieci z zerówki miały przyjemność obejrzeć spektakl pt.: „O rybaku i złotej rybce ". Przesłanie w bajce przypomniało nam: nie żądaj zbyt wiele, bo możesz stracić to, co już masz.  Chciwość nie popłaca, a kto ciągle myśli o następnych zachciankach, nie potrafi korzystać i cieszyć się z tego, co posiada. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie atrakcji dla przedszkolaków.

      • WYCIECZKA NA MAZURY

      • W dniach 8-10 maja 2023 roku klasy szóste z wychowawczyniami: p. Marleną Kosno,

       p. Anną Rogowską- Piętką i p. Jolantą Kaczorek wybrały się na wycieczkę turystyczno- krajoznawczą na Warmię i Mazury.

         Na początku wyprawy zwiedziliśmy Olsztyn- stolicę województwa warmińsko- mazurskiego. Miasto wyjątkowe, pełne zabytków i wspaniałej przyrody, położone wśród kilkunastu jezior. Olsztyn ma w zanadrzu wyjątkowe skarby, jak jedyną na świecie tablicę astronomiczną wykonaną przez samego   Mikołaja Kopernika czy tajemniczy posąg baby pruskiej, przy którym wycieczkowicze wykonywali pamiątkowe zdjęcia.

          Następnie udaliśmy się do olsztyńskiego planetarium, drugiego co do wielkości obiektu tego rodzaju w Polsce. Podczas seansu  udaliśmy się w wirtualną  podróż kosmiczną, poznając sekrety rozgwieżdżonego nieba oraz intrygujące zjawiska astronomiczne.

          Pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu Manor, malowniczo położonego nad jeziorem Żbik , gdzie rozlokowaliśmy się w wygodnych pokojach. Bardzo spodobała się wycieczkowiczom możliwość skorzystania z hotelowego basenu, sauny oraz gry w kręgle czy bilard.

          Następny dzień wycieczki był bardzo ciekawy. Wybraliśmy się do Gierłoży, gdzie w malowniczym krajobrazie Mazur znajduje się wyjątkowe miejsce z czasów II wojny światowej. To ruiny Głównej Kwatery Hitlera o kryptonimie Wilczy Szaniec. Pod koniec wojny kwaterę zniszczono. Pozostały jednak ruiny monstrualnych schronów z betonu.

       W trakcie spaceru z p. przewodnik zetknęliśmy  się nie tylko z wielką historią, ale poznaliśmy bliżej życie codzienne w kwaterze.

       W jednym z budynków szczegółowo odtworzono przebieg słynnego zamachu na Hitlera z lipca 1944 roku.

        Tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie podchody. Zabawa była bardzo emocjonująca i zabawna.

        Ostatni dzień wycieczki również był pełen wrażeń, ponieważ odwiedziliśmy park linowy. Niektórzy po raz pierwszy pokonywali przeszkody na wysokości. Szczególne uznanie należy się osobom, które przełamały strach i zdecydowały  się na przejście niełatwej trasy.

       Po kilku godzinach jazdy szczęśliwie dotarliśmy pod szkołę, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

       Szczególne podziękowania kierujemy do p. Ani Kossakowskiej, naszej cudownej pilotki za opiekę i profesjonalizm.

                                                                                                     Jolanta Kaczorek

      • Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

      • Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej w Kobieli i ósmej Szkoły Podstawowej w Człekówce 12 maja 2023 roku wzięli udział w wycieczce - szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”.

       W pierwszej kolejności udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, które było szkołą bohaterów książki. Tu rozpoczęła się przyjaźń Alka (Aleksego Dawidowskiego), Rudego (Jana Bytnara) i Zośki (Tadeusza Zawadzkiego). Tam pobierali naukę i należeli do drużyny harcerskiej „Stara Pomarańczarnia”, gdzie zdobyli wyśmienite wykształcenie i nauczyli się, jak być dobrym Polakiem.

       Następnie udaliśmy się na Al. Szucha do Muzeum Walki i Męczeństwa - dawnej siedziby Gestapo. Tu torturowano i męczono Polaków, tutaj również przesłuchiwany był „Rudy” - jeden z bohaterów książki. Obejrzeliśmy cele, w których na ścianach widniały napisy świadczące o męstwie i patriotyźmie przetrzymywanych tu ludzi.

       Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na spacer po Warszawie. Poszliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie miało miejsce usunięcie niemieckiej tablicy przez „Alka”. W oddali widzieliśmy gmach galerii „Zachęta”, gdzie chłopcy zdjęli niemieckie flagi. Zatrzymaliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza i ruszyliśmy ulicą Długą i Bielańską do pasażu Simonsa. To tu odbyła się „Akcja pod Arsenałem”, którą poprowadziła Grupa Szturmowa Szarych Szeregów. Odbito „Rudego” i 25 innych więźniów, którzy byli przewożeni z Al. Szucha na Pawiak.

                   Po krótkiej wycieczce autokarem udaliśmy się do Muzeum na Pawiaku. Obejrzeliśmy niemiecki areszt, gdzie przetrzymywano tam więźniów w okropnych warunkach. Odsłuchanie w tym miejscu nagranych grypsów głęboko zapadło nam w pamięci.

                   Ostatnim z odwiedzionych przez nas miejsc był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pełni zadumy przemierzaliśmy Aleję Zasłużonych, na której spoczywają walczący w batalionie „Zośka”.

                   Wycieczka na długo pozostawi w nas niezapomniane wrażenia i przeżycia. Poszerzyła wiedzę dotyczącą okresu II wojny światowej i przybliżyła postacie powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

                                                                                                                                                              Beata Badurek

      • Pierwszaki w Manufakturze Czekolady

      • Dnia 11 maja 2023 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili tam Manufakturę Czekolady, miejsce niepowtarzalne i niezwykle klimatyczne. Z krótkiego wykładu dzieci dowiedziały się jakie są etapy powstawania czekolady, mogli też skosztować czekoladę pitną. Natomiast największą atrakcją było samodzielne wykonanie i udekorowanie własnej tabliczki. Kolejnym punktem był spacer po ogrodzie Łazienek Królewskich. Wśród drzew i krzewów dzieci dostrzegły przepiękne pawie, które chciały im towarzyszyć w dalszej wędrówce.

       Wyjazd był z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

      • Witaj majowa jutrzenko… 

      •      Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Zapisane są w nim zasady obowiązujące wszystkich Polaków.   Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791 roku – stąd jej nazwa. Polska znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji: kraj był osłabiony i rozgrabiony. Ani król, ani Sejm nie mogli podjąć żadnej ważnej decyzji, bo obowiązywało tzw. liberum veto. Oznaczało to, że każdy poseł podczas obrad sejmu mógł krzyknąć „nie pozwalam” i cała praca innych posłów szła na marne. Konstytucja 3 Maja ostatecznie zniosła liberum veto. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie spisana, nowoczesna konstytucja. 
          Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli godnie reprezentował społeczność szkolną podczas 232. rocznicy gminnych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po krótkiej uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Niepodległości przed Urzędem Gminy zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.   

                                                                                                                                               Alicja Pacek