• Aktualności

      • Pierwszy Dzień Wiosny

      • Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!

       Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”

            W dniu 19 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania wiosny rozpoczęły się od wyjaśnienia tradycji związanych właśnie z tym dniem.  Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny, były filmy, konkursy i zabawy. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było własnoręczne zrobienie Marzanny. Po wykonaniu kukły dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie głośno śpiewając piosenki o tematyce wiosennej. Nasi najmłodsi uczniowie pamiętali także, że w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.  Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.  Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że wiosna zawita do nas na dobre.         
                                                                                                                                         Agnieszka Prasuła                       

      • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      • W pierwszych dniach marca najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki. W tym roku uroczystość Pasowania na czytelnika miała inny charakter niż zawsze. Aby nie łączyć się w duże grupy Pasowanie odbywało się w małych grupach w dniach od 5 do 9 marca.

       Pierwszoklasiści przyrzekli chętnie czytać i szanować książki. Zostali też pasowani na czytelników największą książką w naszych zbiorach. Przed przyrzeczeniem z zainteresowaniem i przyjemnością obejrzeli przedstawienia przygotowane przez starszych kolegów i wykazali się znajomością bajek i bohaterów książek. Klasy trzecie pod opieką pań Grażyny Sujak, Doroty Rosłaniec, Ewy Możdżonek i Grażyny Główki. przygotowały trzy części artystyczne: klasa III a dla klasy I a, kl. III b dla I b, III c dla I c. Wielokrotne odgrywanie przedstawień było dla trzecioklasistów miłą odmianą w codzienności życia szkolnego. Jednak wymagało to od nich wiele wysiłku i zaangażowania za co im serdecznie dziękują młodsi koledzy.

       Zaległości nadrabiały również klasy drugie, które w ubiegłym roku szkolnym nie miały możliwości przeżycia swojej uroczystości Pasowania na czytelnika.

       Niezwykle wdzięcznymi widzami okazały się dzieci z grup przedszkolnych „0”, dla których był to pierwszy i jak na razie jedyny kontakt z żywymi aktorami.

      • Konkurs na najciekawszą rzeźbę ze śniegu rozstrzygnięty!

      • Wiosna powoli puka do naszych drzwi, ale mamy jeszcze jedno zimowe wspomnienie. Piękna, prawdziwa zima skłoniła nas do zabaw na śniegu i pobudziła naszą kreatywność.
       Gratulujemy zwycięzcom, ale dziękujemy wszystkim, którzy ulegli urokowi zimy, dali się odciągnąć na chwilę od komputerów i wzięli udział w naszej zabawie.

       A oto zwycięzcy konkursu:

               Klasy 0-3

       1. Krzysztof Chodzicki, 2a  Amelia Janiec, Jeżyk

       2. Bartek Kowalczyk,1c 

       3. Jan Piętka, 2a

        Wyróżnienie Kinga Święch, Jeżyki


        Klasy 4-8

       4. Maja Prasuła, 6d

       5. Liliana Młynarczyk, 4a

       6. Marysia Anusz, 6a

       Wyróżnienie Iga Serżysko, 5a Dawid Osica, 5a

      • Potwierdzenie woli

      • Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej informuje, iż w terminie 9-15 marca 2021 roku rodzice dzieci/kandytatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w tutejszej placówce składają pisemne potwierdzenie woli.

       W tym roku potwierdzenie woli zostało przygotowane w formie karty informacyjnej. Rodzice zainteresowani uczęszczaniem dziecka do naszych oddziałów przedszkolnych składają taką kartę w terminie wskazanym powyżej.

       Brak karty dziecka w ustalonym harmonogramem terminie, jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkole.

       KARTA_informacyjna_z_oddzialu_przedszkolnego.docx

      • Dzień Kobiet

      • Serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet dla Pań
       dziewcząt i dziewczynek.
       Bądźcie silne, znajdujcie w sobie piękno wewnętrzne, odwagę do wszelkich działań i aktywności, bo...
       "Najpiękniejszym makijażem kobiety są jej pasje...:-)" Yves Saint-Laurent

      • Uczniowie pamiętają o patronie szkoły

      • W tym roku 14 lutego obchodziliśmy 79. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dlatego dzieci i młodzież z naszej szkoły, wraz z wychowawcami, uczcili pamięć o żołnierzach AK. Wszystkie klasy wzięły udział w projekcie „Tacy jak my! - sylwetka żołnierza Armii Krajowej”.

       Oddziały przedszkole oraz klasy 1-3 przygotowały portrety żołnierza, które można obejrzeć na zdjęciach poniżej. Klasy starsze podeszły do zadania bardziej ambitnie. Na zdalnych zajęciach z wychowawcą obejrzeli prezentację z fragmentami filmów historycznych a następnie przygotowali plakaty, wywiad, prezentacje i film. 

       Dziękujemy wszystkim, którzy mimo nauki zdalnej zaangażowali się w akcję uczczenia pamięci o żołnierzach Armii Krajowej.

       Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów:

       Klasy 0 - 3

       Klasa 1A

       Liliana Myłynarczyk 4A

       Adam Urbaniak 4C

       Wiktor Danaj 5a

       Zuzanna Skolimowska 5a

       Ignacy Stawiarz 5a

       Maja Staros 6a

       Mikołaj Wasążnik 6c

       Kacper Rydz 6c

       Amelia Osica 7c

       Julia Ryglewicz 7d

       Dominika Chróst, Karol Smoliński, Zuzanna Rytel, Gabriela Zawadka, Antonina Żołądek - 7d

      • Walentynki

      • Mamy dzisiaj Walentynki: święto chłopca i dziewczynki...”

       Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Również w naszej szkole upłynął na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości, dobroci i przyjaźni. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami, była poczta walentynkowa, rozwiązywanie zagadek dotyczące bohaterów bajek, nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. W grupie Motylków 14 lutego był prawdziwym czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka w kształcie serca. Był to dzień miłych wrażeń.

      • Ekspedycja kosmiczna

      • W oddziałach przedszkolnych odbyła się wyprawa kosmiczna. Mimo że tematyka dla dzieci trudna i daleka od własnych doświadczeń, przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą o układzie słonecznym, planetach, gwiazdach oraz niezwykłą wyobraźnią na temat kosmicznych podróży.

      • Zabawy z literami

      • Wprowadzanie liter w przedszkolu to zadanie bardzo odpowiedzialne, staramy się więc, by czytanie dla dziecka było przyjemnością, a nie obowiązkiem. Najlepszym sposobem na naukę czytania jest zabawa i twórcza aktywność dziecka.
       Każda czynność lub umiejętność możliwa jest do wyuczenia przez zabawę. Przedszkolak nie musi mieć wcale świadomości, że jest to właśnie nauka przez zabawę. Do realizacji treści programowych wykorzystujemy przede wszystkim metody i formy pracy, które aktywizują i motywują dziecko oraz umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Wszystkie metody, którymi pracujemy z dziećmi, uwzględniają podstawową formę ich aktywności, jaką jest zabawa.

      • Bezpieczny internet

      • W lutym w najmłodszej grupie w szkole odbyły się zajęcia z bezpiecznego korzystania z internetu.

       Celem naszych zajęć było ustalenie z dziećmi zasad właściwego korzystania z urządzeń komputerowych. Dzięki tablicy multimedialnej obejrzeliśmy na dużym ekranie różne rodzaje sieci, a także bajki z serii ,,Owce w sieci”, które w przystępny sposób przedstawiały dzieciom ważne zasady korzystania z internetu. Przedszkolaki wykazały się wiedzą o internecie i zasadach korzystania z niego. Brały udział w zabawie z siecią z włóczki, która miała im przybliżyć działanie sieci komputerowej.

       W trosce o dobro dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE I ILE CZASU PRZY NIM SPĘDZA.

       Monika Zawadka

      • 79 rocznica utworzenia Armii Krajowej

      • 14 lutego przypada kolejna rocznica utworzenia Armii Krajowej. Nasza Szkoła nosi z dumą zaszczytne imię tego Patrona.

       Poświęcenie żołnierzy AK, ich bohaterstwo i szerokie działania patriotyczne, także na terenie naszej gminy, zobowiązują nas jako społeczność szkolną do kultywowania pamięci o czynach i poświęceniu Żołnierzy Armii Krajowej.
       Przy tej okazji uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie zatytułowanym "Tacy jak my - sylwetka żołnierza AK.
       Klasy 0-3 przygotowują portret.
       Klasy starsze wybierają swojego bohatera i prezentują jego postać/życie/działalność w dowolnej formie. Organizatorzy czekają na gotowe prace (tekst, zdjęcie, nagranie) do 24 lutego. 

      • Karnawał

      • Karnawał to czas zabawy także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych  10 lutego. Podczas balu karnawałowego przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. 


       I to nie koniec zabawy, bo nastęnego dnia bawiła się klasa pierwsza.
       Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było w klasie 1A w dniu 11 lutego 2021 roku. W sali lekcyjnej, inaczej niż zwykle pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Spider-Mana,  Batmana, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. W sali było bardzo kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.  Aby zapobiec zmęczeniu na dłużej rodzice wyposażyli swoje pociechy w dodatkowy posiłek, w postaci kalorycznego pączka- jak przystało na tłusty czwartek. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok…

                                                                                      Katarzyna Bogdańska, Paulina Jedynak, Agnieszka Prasuła

        

      • 29 Finał WOŚP

      • 31 stycznia 2021 roku odbył się 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ,,Finał z głową”, takie było hasło tegorocznej zbiórki. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

       Nasza szkoła po raz kolejny, wzięła udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

       Wolontariusze i nauczyciele, uzbrojeni w puszki, serduszka, maseczki i rękawiczki, kwestowali już od wczesnych godzin porannych. Dzięki hojności mieszkańców naszej gminy udało nam się zebrać 4919,00 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za pomoc i wsparcie. Do zobaczenia za rok! 

      • Ulepimy dziś lepieja?

      • Na jednej z lekcji  języka polskiego  postanowiliśmy się zająć twórczością naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Ale nie skupialiśmy się na utworach poważnych, tylko na jej poetyckich żartach, czyli lepiejach. Ale co to takiego  ten lepiej i skąd się wziął?

       Uczniom najczęściej kojarzył się z zimą (akurat wtedy do nas zawitała) i lepieniem czegoś.

       Ale lepiej to żartobliwy utwór poetycki, w którym powinny znaleźć się  dwa elementy.
       W pierwszym wersie – opis czynu lub wydarzenia (koniecznie strasznego i dramatycznego). Ma ono pełnić rolę mniejszego zła przy skonsumowaniu konkretnej potrawy
       (opisanej w drugim wersie).

       Lepieje wymyśliła W. Szymborska po wizycie w podkrakowskiej restauracji, gdzie w karcie dań przy pozycji „flaki”, ktoś dopisał „okropne”. I to wystarczyło, aby poetka wymyśliła nowy gatunek wiesza.

       Oto kilka przykładów poetki:

       Lepiej mieć horyzont wąski,
       niż zamawiać tu zakąski.

       Lepiej wynieść się z osiedla,
       niż tu przełknąć choćby knedla.

       Lepszy ku przepaści marsz,

       niż z tych naleśników farsz.

       Uczniowie klas 7a i 7c nie chcieli być gorsi i stworzyli poniższe utwory:

       Lepszy wicher na Podhalu,

       niż kotlety z tego baru. (7c)

       Lepiej dotknąć nóg pająka,

        niż skosztować tu gołąbka. (7a)

       Lepiej założyć na skarpety japonki,

       niż zjeść tutejsze sajgonki. (7a)

       Lepiej stratowanym być  przez łosia,

       niż w tej knajpie zjeść łososia. (7a)

       Lepiej gdy ma padać gradem,

       niż gdy raczysz się tym obiadem (7c, M.K.)

       Czasem lepiej zboczyć z drogi,

       niż skosztować te pierogi. (7c, M.K.)

       Lepiej być choć trochę tłustym,

       niż spróbować tej kapusty. (7c, M.K.)

       Lepiej wpaść w iglaki,

       niż zjeść te ohydne flaki. (7a)

       Lepsze gumowe laczki,

       niż babcine flaczki.(7a)

       Zapraszam więc do umysłowej gimnastyki przy tworzeniu lepiejów. Powodzenia!

                                                                   

                                                                                                                                         Aneta Rosochacka-Wykieł

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.