• Aktualności

      • 100 urodziny żołnierza Armii Krajowej

      • Pan Władysław Mazek z Kołbieli obchodził 100 urodziny. Ten wyjątkowy jubileusz celebrowała rodzina, urzędnicy i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji szanownego Jubilata odwiedziła również  delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli z panią dyrektor Agatą Michalczyk. Wspólnie z delegacją szkoły przybyli przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej: porucznik Stanisław Śledański,  pseudonim ”Długi”- wiceprezes okręgu Warszawa- Wschód, Wiesław Studziński - wiceprezes okręgu Warszawa- Wschód, major Zbigniew Ratyński- członek zarządu Warszawa-Wschód, podpułkownik Ireneusz Jastrzębski - dowódca strzelców.

       Uczennice Oliwia Antosiewicz i Zuzanna Mrowiec złożyły Panu Mazkowi najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Podziękowały za przykład pięknego i dobrego życia. Wspólnie z panią dyrektor wręczyły kwiaty oraz życzenia od wszystkich nauczycieli, uczniów oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Kołbieli.

       Następnie przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wręczyli Jubilatowi Medal Pamiątkowy za zasługi dla ŚZŻAK. Przeczytali list gratulacyjny z okazji 100 urodzin, podarowali album „100 Polskich Patriotów” i złożyli życzenia Panu Mazkowi i jego żonie jak również obdarowali małżonków kwiatami.

       Na zakończenie opiekunka Samorządu Uczniowskiego wykonała pamiątkowe zdjęcia, a pan Mazek wraz z żoną zaprosili na poczęstunek. Dla wszystkich uczestników były to niezapomniane chwile.

       Krótka historia Władysława Mazka…

                   Pan Władysław Mazek urodził się 3 IX 1919 roku w Podgórznie k. Kołbieli. Po skończeniu 20 lat  wstąpił do ruchu oporu, który w 1942 roku przybrał nazwę Armii Krajowej. Zadaniem pana Władysława było utrzymanie łączności między Kołbielą, a Otwockiem, w którym pracował jako krawiec. To on przywiózł prośbę o udzielenie wsparcia celestynowskim partyzantom w tak doniosłej akcji odbicia więźniów politycznych(mimo, że w bezpośredniej akcji Kołbiel nie uczestniczyła).

        Głównym zadaniem żołnierzy AK tego terenu był sabotaż na liniach kolejowych, przeciwdziałanie rabowaniu przez Niemców mienia i inwentarza  żywego, odzyskiwanie dokumentów osób przeznaczonych do wywozu. Obecnie pan Władysław Mazek jest na emeryturze, ale nie zapomniał o tym co przeżył. Nadal jest związany z tradycjami AK i działa w  Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

                                                                                                                 S. Piętka-Wicik  

      • Pokochaj pluszowego misia

      • ,,Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest...”

       W poniedziałek 25 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia.

       Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Po śniadaniu w naszych grupach rozpoczęła się wesoła zabawa. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach i słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach. Były także tańce z pluszakami, konkursy, zabawy do znanych piosenek. Dzieci próbowały także największego przysmaku wszystkich misiów-miodku. Na koniec każde dziecko mogło zrobić sobie zdjęcie w misiowej fotobudce Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości i uśmiechu.

       Monika Zawadka

      • Zbiórka na rzecz schroniska w Celestynowie

      • Uczniowie z Samorządu uczniowskiego zorganizowali zbiórkę dla schroniska dla psów i kotów w Celestynowie. Nasze główne wolontariuszki Oliwia Antosiewicz i Patrycja Wiącek z klasy 8a zbierały karmę, smycze, miski, i art. higieniczne. W imieniu Samorządu Uczniowskiego chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do pomocy.

      • "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska"J. Piłsudski

      • 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Corocznie ten dzień obchodzony jest bardzo uroczyście w całym kraju. Świętowano też w Szkole Podstawowej w Kołbieli.  

       W dniu 8 listopada zgromadziliśmy się wszyscy, aby wspólnie poprzez uroczysty apel, uczcić to najważniejsze dla każdego Polaka święto - Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Apel został połączony z Przeglądem Pieśni Patriotycznych  w którym wzięły udział wszystkie klasy szkoły podstawowej. Uczniowie za pomocą pieśni patriotycznych, przedstawili tragiczne losy naszej Ojczyzny oraz trudną drogę do odzyskania wolności

       Pierwsi zaprezentowali się najmłodsi. Usłyszeliśmy m.in. „Szara piechota”, „Przybyli ułani” „Serce w plecaku” i wiele innych pięknych pieśni.

       Po zakończeniu występów klas młodszych głos zabrała pani dyrektor Agata Michalczyk dziękując młodym artystom oraz nauczycielom za pracę włożoną w przygotowanie uroczystości. O godzinie 10:50 dołączyły klasy starsze. Został wprowadzony sztandar szkoły. O godzinie 11.11  wspólnie odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego.

       Następnie swoje utwory zaprezentowały klasy starsze. Usłyszeliśmy „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Rozkwitały pąki białych róż” „My pierwsza brygada” i wiele innych.

       Wszyscy  artyści  zebrali zasłużone brawa. Apel był wspaniałą lekcją patriotyzmu i i szeroko rozumianej odpowiedzialności za losy każdego z nas. Zarówno teksty utworów lirycznych, jak i piosenek doskonale oddały klimat tamtych dni, kiedy Polacy tak bardzo cieszyli się z wolnej i niepodległej Polski.

       Edyta Bocian

      • Święto Niepodległości

      • 11 listopada tradycyjnie już w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli zaznaczyli swoją obecność na lokalnych obchodach tego Święta. Uroczystość rozpoczęła się spotkaniem pod Pomnikiem Niepodległości, gdzie poczet sztandarowy Szkoły wraz innymi pocztami szkół, kombatanckimi i Ochotniczych Straży Pożarnych, oddał hołd Polakom walczącym o wolność Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. W uroczystości wzięła udział dyrektor szkoły Pani Agata Michalczyk wraz z pracownikami i uczniami. Do pięknej, dorocznej tradycji należy także rozdawanie Mieszkańcom przygotowanych wcześniej przez uczniów biało-czerwonych chorągiewek.Po złożeniu wieńca pod pomnikiem, wszyscy w uroczystym pochodzie udali się do kościoła, by uczestniczyć we Mszy świętej w intencji Ojczyzny.

      • Ewakuacja

      • 30 października o godzinie 11.35 w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja treningowa. Ewakuacja miała na celu przygotowanie uczniów, nauczycieli a także innych pracowników szkoły do sprawnego działania oraz szybkiego i bezpiecznego opuszczenia budynku w razie zagrożenia. W tym dniu po ogłoszeniu alarmu wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły opuścili budynek szkoły. Następnie udali się na boisko szkolne czyli, w miejsce gdzie nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Akcja przeprowadzenia próbnej ewakuacji przebiegała szybko, sprawnie i bez zakłóceń. W tym zdarzeniu towarzyszyła nam Ochotnicza Straż Pożarna, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem ewakuacji.

      • Turniej wiedzy o patronie i historii Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli

      • W dniu 26 października obchodziliśmy, niezwykle piękną, 23 rocznicę nadania naszej szkole imienia Armii Krajowej. Od wielu lat uroczystość tę świętujemy na różne sposoby. W tym roku klasy ósme wspólnie z wychowawcami zorganizowały dla uczniów klas V- VII konkurs wiedzy o patronie i historii szkoły. Natomiast młodsi wychowankowie wykonali prace plastyczne związane z symboliką sztandaru. Na korytarzach szkolnych ósmoklasiści przygotowali gazetki upamiętniające historyczne momenty z życia szkoły. Podczas godzin wychowawczych w dniu 29 października uczniowie klas V- VII obejrzeli prezentację dotyczącą historii szkoły i odpowiedzieli na pytania konkursowe. Uczestnicy konkursu wiedzy o historii i patronie naszej placówki wykazali się niezwykłą czujnością i na wszystkie podchwytliwe pytania odpowiedzieli prawidłowo. Jury oceniające prace miało wiele pracy, aby docenić wiedzę uczestników. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu. Ich ogłoszenie oraz wręczenie nagród przez panią dyrektor Agatę Michalczyk nastąpiło 8 listopada podczas przeglądu pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości. Oczywiście nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. W podziękowaniu za pięknie wykonane prace plastyczne każda klasa otrzymała słodki upominek.

       W kategorii klas VII:

       I miejsce Tomasz Kłos- kl. VII b

       II miejsce Klaudia Ryk- kl. VII b

       III miejsce Julia Rybka- kl. VII b

       Kamil Kobus- kl. VII b

       Kacper Przybysz- kl. VII b

       W kategorii klas V- VI:

       I miejsce Aleksander Kruszewski- kl. V d

       Michalina Kołak- kl. VI c

       Kacper Rydz- kl. V c

       II miejsce Amelia Osica- kl. VI c

       Oskar Dróżdż- kl. V a

       Oliwia Zduńczyk- kl. VI a

       III miejsce Julia Masna- kl. VI c

       Julia Gass- kl. VI b

       Maria Szostak- kl. VI a

       Wyróżnienia: Maria Zagórska- kl. VI b

       Bartosz Majewski- kl. V d

       Zuzanna Szostak- kl. VI a

       Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

      • Brawo Marcelina…

      •  

                   W dniu 22 października 2019 roku W PMDK w Otwocku odbył się XVI Powiatowy Konkurs Krasomówczy „Poznajemy swoją małą ojczyznę”. Celem konkursu krasomówczego jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Właśnie podczas tego konkursu uczniowie ze szkół powiatu otwockiego mogą zaprezentować swoje zdolności oratorskie. Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Kołbieli na konkursie powiatowym reprezentowała uczennica klasy VI b Marcelina Sibilska. Nasza koleżanka przygotowała tekst pt. Czy żyją wśród nas niezwykli ludzie?. Była to historia prezentująca postać mieszkańca naszego regionu, żołnierza AK- pana Franciszka Matoska. Marcelina w bardzo sugestywny sposób przedstawiła sylwetkę bohatera swojej opowieści, czym zdobyła uznanie jury i zajęła II miejsce w XVI Powiatowym Konkursie Krasomówczym. Gratulujemy wygranej i życzymy kolejnych sukcesów.

      • "Jak oni ślubują"

      • 31 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Prowadzący uroczystość, uczniowie klasy VID zaprosili wszystkich gości na przedstawienie pod tytułem ,,Jak oni ślubują ..”. Głównymi bohaterami byli oczywiście pierwszoklasiści i oceniające ich jury w składzie: przewodnicząca – Dorota Zawadzka – Super Niania, restauratorka – Magda Gessler, piłkarz – Robert Lewandowski oraz przedstawiciel Pana Prezydenta – Generał Wojska Polskiego. Jury przygotowało dla pierwszoklasistów szereg zadań, z których uczniowie wywiązali się wspaniale. Po jednogłośnej aprobacie komisja stwierdziła, że uczniowie są już gotowi do złożenia ślubowania. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, a pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone. Po uroczystości uczniowie udali się do kina.

      • Puchar Świata Karate KWF w Tokio

      • Reprezentant Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli w IX Pucharze Świata karate KWF w Tokio

            Listopad obfituje w niezwykle wzruszające wydarzenia w naszej szkole. Jednym z nich jest uczestnictwo Macieja Szostaka ucznia klasy VIII a w  Pucharze Świata karate KWF w Tokio. Maciek, bo tak na niego mówią koledzy, został zakwalifikowany do kadry Polski w karate KWF. Decyzją KWF Poland, powołano go do ścisłego składu reprezentacji Polski i znalazł się w zaszczytnym składzie  9 osób z Akademii Karate Otwock, które spędzą w Japonii dwa tygodnie od 4 do 18 listopada. Zawodnicy są wspierani m. in. przez: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatu Otwockiego, Urząd Miasta Otwocka, Urząd Gminy Celestynów. Jesteśmy niezwykle dumni, że to właśnie uczeń naszej szkoły ma honor reprezentować nasz kraj, region i swoją szkołę, podczas imprezy karate najwyższej światowej rangi. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat tego, jak przebiega wizyta karateków w Japonii, zapraszamy na stronę Akademii Karate Otwock.

      • Wyniki Szkolnego Konkursu  fotograficznego

      • Woda  w jesiennym  krajobrazie

       I miejsce Emilia Młot  klasa VIII b

       II miejsce Marta Piętka klasa VIII b

       III miejsce Michalina Kołak VI c

       WYROŻNIENIA: Ania Wielgołaska klasa VIII b

                                 Klaudia Osica klasa VIII b

        

       Dziękujemy za udział w konkursie.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                             Anna Piotrowska –Pyra

       Dorota Cieplińska

       Małgorzata Żelazowska

      • Konkurs na najpiękniejszą dynię

      • W październiku w oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs na ,,Najpiękniejszą dynię”. Uczniowie wraz z rodzicami spisali się na medal!!! Początkowo akcja nie cieszyła się zbyt wielką popularnością pojawiło się zaledwie kilka dyń. Jednak z dnia na dzień nasze parapety w salach wzbogacały się o kolejne dyniowe rękodzieła. W finałowym dniu 23 października prac już było wiele i każda inna! Były zwierzęta: koty, sowy, pszczoły, muchy, bohaterzy z bajek, lampiony z charakterystycznymi zębami, uśmiechami i wiele, wiele innych, od całkiem małych po ogromne.  Wszystkie były oryginalne i niezwykłe.

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy dzieciom i rodzicom ciekawych pomysłów.

        Monika Zawadka

       Wyniki konkursu plastycznego

       ,,Najpiękniejsza dynia”

       I miejsce

       Adaś Sokół ,,Motylki”

       Patryk Szostak ,,Żabki”

       II miejsce

       Maja Kowalczyk ,,Motylki”

       Filip Wścieklicki ,,Żabki”

       III miejsce

       Jaś Wiącek ,,Żabki”

       Amelka Więsik ,,Motylki”

       Wyróżnienie:

       Lidzia Młot ,,Motylki”

       Karolinka Szostak ,,Motylki”

       Agatka Urbaniak ,,Motylki”

       Weronika Proczek ,,Jeżyki”

       Nadia Pacek ,,Jeżyki”

       Ola Konca ,,Jeżyki”

       Gienio Grześkiewicz ,,Jeżyki”

       Tomasz Klamczyński ,,Żabki”

       Oliwia Krupka ,,Żabki”

       Zosia Zagrabska ,,Żabki”

      • AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2019

      •  

       "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"

       We wrześniu nasza szkoła włączyła się w działania Akcji Sprzątanie Świata - Polska 2019. W ramach tegorocznej edycji zorganizowaliśmy konkurs plastyczno-ekologiczny dla klas 6 i 7 pod hasłem „Plastikowi mówię nie!”. Celem konkursu było propagowanie stylu życia związanego z ograniczaniem wytwarzania odpadów. Plakaty wykonane przez naszych uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, przypominając o tym, że wszyscy mamy wpływ na ochronę środowiska i jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie plastiku w naszym otoczeniu.

       Wszyscy twórcy wykazali się kreatywnością, pomysłowością i osobistym zaangażowaniem w sprawy ochrony środowiska, za co bardzo dziękujemy!

       Postanowiliśmy nagrodzić prace następujących uczestników konkursu:

       I miejsce Julia Smolińska, klasa 7a

       II miejsce: Maja Woźnica, klasa 6d

       III miejsce: Marcelina Sibilska, klasa 6b

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej jest świętem nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty. Z tej okazji 14 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kołbieli odbyło się przedstawienie pt. „Duża przerwa”. Przedstawienie przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

       Uczniowie w humorystyczny sposób wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli. Wspaniale wcielili się w role pedagogów i wychowawców. Podziękowali wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły za ciężką pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie i opiekę.

       Podczas uroczystości pani dyrektor Agata Michalczyk, podziękowała uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie akademii.  Podkreśliła ważną rolę nauczyciela w procesie kształcenia i wychowania młodego pokolenia, złożyła życzenia wszystkim pracownikom.

       Po uroczystości przedstawiciele Samorządu zaprosili na słodki poczęstunek przygotowany przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców.

                                                                                                                Sylwia Piętka- Wicik

      • Wycieczka do Warszawy Wilanów i pijalnia czekolady

      • Dnia 7 października klasy Va i Vc wraz z opiekunami – p. Sylwią Piętką-Wicik, p. Ewą Górką oraz p. Joanną Jesion, wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Celem naszej podróży było zwiedzanie ogrodów oraz Pałacu w Wilanowie, oraz wizyta w pijalni czekolady Wedel.
       Zarówno ogrody, jak i pałac wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. To tutaj w przeszłości mieszkał wybitny polski król, a za razem hetman, Jan III Sobieski. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym gmachu Pałacu i przekazała najważniejsze wiadomości i ciekawostki. Chodząc mijaliśmy portrety szlachciców, władców oraz wielu wybitnych osób zasłużonych dla naszej ojczyzny. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, np. upamiętniającą wyjazd Króla Jana III Sobieskiego na odsiecz wiedeńską. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały stroje szlacheckie z tamtych czasów. Dwóch naszych kolegów nawet się w nie przebrało! Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w jednej z pałacowych sal.

       Pełni wrażeń opuściliśmy Pałac i udaliśmy się do pijalni czekolady Wedel. Tam poczęstowano nas przepysznymi czekoladowymi deserami. Dowiedzieliśmy się również jak powstaje czekolada oraz poznaliśmy historię fabryki Wedel. Na koniec otrzymaliśmy torciki wedlowskie, które mogliśmy udekorować według własnego projektu.

       Ewa Górka

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.