• Aktualności

      • „Podróżować to żyć”- wycieczka klas 4 i klasy 5a 

      • W dniach 12-13 czerwca 2023r. klasy 4 i klasa 5a pojechały na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Uczniowie poznawali walory przyrodnicze i historyczne Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia weszliśmy na Łysą Górę, podziwialiśmy rumowisko skalne- gołoborze, a na Świętym Krzyżu  zwiedziliśmy opactwo benedyktyńskie z relikwiami z drzewa Krzyża Świętego oraz Muzeum Misyjne Ojców Oblatów. Następnie spacerkiem udaliśmy się do Huty Szklanej . Tam w średniowiecznej osadzie udaliśmy się w ciekawą podróż do XI w. – poznaliśmy sposoby wypieku podpłomyków, wyrobu butów,  pasów,  koszyków,  naczyń  oraz gatunki  ziół leczniczych. Mieliśmy również okazję podziwiać jedną z najpiękniejszych w Polsce kolekcji minerałów i skamieniałości  zakończoną  pokazem pracy szlifierza. Drugiego dnia zwiedziliśmy ruiny zamku w Chęcinach z XIV w. i spacerowaliśmy po Podzamczu Chęcińskim . Udaliśmy się  również do Centrum Nauki Leonarda da Vinci na wystawę „Człowiek- niezwykła maszyna”. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń kresowych-Jaskini Raj. 

       Wyjazd był niezwykle ciekawy, z którego uczniowie przywieźli pamiątki, zdjęcia i oczywiście wspomnienia. 

       Organizatorki 

      • Ach, co to był za bal!

      • 2 czerwca w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej odbył się Bal Ósmoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem, którego w pierwszej parze poprowadziła dyrektor szkoły – Pani Agata Michalczyk. Taniec zachwycił wszystkich zgromadzonych nie tylko ze względu na wspaniały układ, ale także z powodu przepięknych strojów ósmoklasistów.

       Po odtańczonym polonezie głos zabrała Pani Agata Michalczyk, która wyraziła swoje uznanie za wspaniały taniec, podziękowała rodzicom, za przygotowanie balu oraz wychowawcom klas ósmych za zaangażowanie w przygotowanie układu tanecznego.

       Następnie głos zabrała przedstawicielka rodziców oraz uczniowie, którzy podziękowali dyrekcji, wychowawcom klas ósmych: Pani Ewie Górce, pani Anecie Bartnickiej, Panu Marcinowi Bąblowi i Panu Markowi Gontarzowi, nauczycielom i rodzicom nie tylko za wkład w przygotowanie balu, ale przede wszystkim za naukę i wychowanie.

       Po słowach podziękowań i życzeń, w przepięknie udekorowanej sali rozpoczął się bal. Uczniowie, rodzice i nauczyciele świetnie bawili się przy dźwiękach różnorodnej muzyki. Bal uatrakcyjniła fotobudka, w której można było sobie zrobić zdjęcia z zabawnymi rekwizytami. Rodzice zadbali także o pyszny poczęstunek, z którego uczniowie mogli korzystać, odpoczywając między kolejnymi tańcami.

       Bal był bardzo udany i z pewnością dostarczył wszystkim zgromadzonym niezapomnianych wrażeń.
       Autorem tych pięknych zdjęć jest pan Jarosław Piętka - tata uczennicy z klasy 8a.

      • Wycieczka klas 8 w Karkonosze

      • W dniach 5-7 czerwca, uczniowie klas ósmych pod opieką p. Ewy Górki, p. Joanny Jesion i p. Marcina Bąbla, uczestniczyli w długo oczekiwanej wycieczce trzydniowej w Karkonosze.

       Pierwszym punktem programu był Wrocław, gdzie uczniowie zwiedzili Afrykarium, które stało się unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu.

       Następnego dnia uczniowie udali się do kopalni Uranu z czasów PRL. Jest to podziemna trasa turystyczna, gdzie miejscowy przewodnik opowiadał pasjonującą historię kowarskiego górnictwa i wydobywania kruszców, żelaza i rudy uranowej na zlecenie władz ZSRR. W czasie podziemnego spaceru uczniowie dowiedzieli się więcej o ciężkiej pracy gwarków – dawnych górników, zobaczyli również wystawę sudeckich minerałów. Po południu uczestnicy wycieczki udali się do Skalnego Miasta w Adrspach w Czechach, rezerwatu przyrody bogatego w różne piaskowcowe formacje skalne powstałe na skutek działań zjawisk atmosferycznych. Niektóre z nich otrzymały nieprzeciętne nazwy: Kochankowie, Fotel Babci, Gotycka Brama, Wieża Elżbiety, Głowa Cukru, Żółw czy Starosta i Starościna. W czasie spaceru po Skalnym Mieście czekał na naszych uczniów również rejs łodzią turystyczną po urokliwym jeziorku, okraszony zabawnymi opowieściami “sternika” łodzi.

       Ostatniego dnia wycieczki ósmoklasiści uczestniczyli w spływie pontonami raftingowymi po rzece Bóbr – to atrakcja, która łączyła ze sobą trzy elementy – współdziałanie na wodzie, aktywny wypoczynek oraz spędzanie niezapomnianych chwil na łonie natury. Pontony były

       7-9 osobowe. Każdy uczestnik dostał na wyposażenie pagaj (wiosło), i kamizelkę asekuracyjną. Uczniowie bawili się doskonale i świetnie współpracowali ze sobą.

       To były wspaniałe trzy dni w Karkonoszach i z pewnością wszyscy będą je długo wspominać.

        

       Ewa Górka

        

      • Wycieczka klas 1

      • 5 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1 wybrali się na wycieczkę. Celem naszego podróżowania był Park Edukacji i Rozrywki, w którym uczniowie mogli się bawić, ale też uczyć i dociekać. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii. Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt luster i Tunel zapomnienia. To wyjątkowe miejsce do edukacji poprzez zabawę oraz wypoczynku na świeżym powietrzu.

       To była wspaniała wyprawa, z której przywieźliśmy pamiątki, zdjęcia i bardzo miłe wspomnienia.

      • Spotkanie organizacyjne - zmiana

      • Ze względu na prośbę Rodziców, zmieniamy godzinę spotkania organizacyjnego Rodziców uczniów przyjętych do oddziałów przedszkolnych ("0") w roku szkolnym 2023/2024 w dniu 19 czerwca 2023 z godziny na 16.00 na godzinę 18.00. Zapraszamy!

      • 3 czerwca - dzień savoire vivre'u

      • Savoir-vivre to zbiór zasad, które pomagają człowiekowi w codziennym życiu. Dzięki nim wiemy jak nakrywać do stołu, podawać jedzenie i picie, dobrze wyglądać, właściwie się ubierać (dress code) oraz jakie normy towarzyskie obowiązują w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach czy spotkaniach towarzyskich. Dotyczy również zachowania się w szczególnych sytuacjach komunikacji (także telefonicznej i internetowej). 

       Zbiór zasad dobrego zachowania nasi uczniowie mają dobrze opanowany, ale czasem warto je przypominać. Dlatego zawsze zachęcamy, by najważniejsze zasady, które obowiązują nas w życiu, były widoczne na co dzień, nie tylko w szkole, ale także w domu i na ulicy.

       Z tej okazji klasa 5a przygotowała specjalny filmik pt. "Szkolny savoire vivre"
       https://spkolbiel-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/abartnicka_spkolbiel_onmicrosoft_com/Ebua6UOFPUhEowcUwIy_pgwB71U6UU7PrrzyuyH67SqU2w?e=OaG27y

      • Mistrzostwa Powiatu w Lekkoatletyce

      • W dniu 31.05.2023 odbyły się powiatowe zawody sportowe z lekkoatletyki w Kołbieli. Nasi uczniowie wzięli udział w następującym składzie:

       7b - Aleksandra Korulczyk, Zofia Matosek, Michał Lesicki
       8a - Maria Antosiewicz, Maria Żurawińska, Amelia Dymek, Julia Piórkowska, Aleksandra Mieczkowska, Szymon Skrzypiec - Nowak, Szymon Zduńczyk 
       8b - Agata Bąk, Aleksandra Soszyńska, Amelia Urbanek, Wiktor Sikorski, Dawid Jałocha, Kamil Szostak, Bartłomiej Laskus, 
       8c - Gabriela Gawryś, Zuzanna Szostak, Kacper Rydz, Filip Masny, Mikołaj Wasążnik, Mateusz Możdżonek,
       8d - Natalia Piłka, Krystian Koblak, Jakub Papis

       ​​​​​​​Nasza drużyna oprócz dostarczenia emocji, to również dostarczyła medale:

       1 miejsce - Aleksandra Korulczyk skok w dal

       3 miejsce - Julia Piórkowska pchnięcie kulą - 3kg

       1 miejsce - Kamil Szostak bieg na 1000m

       2 miejsce - Szymon Skrzypiec - Nowak bieg na 1000m

       3 miejsce - Filip Masny skok w dal

       Wszystkim zawodnikom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy osiągniętych wyników sportowych :-)

      • DZIEŃ DZIECKA

      • 30 maja w naszej szkole odbył się „Bieg dookoła świata”. Inspiracją do tego wydarzenia była powieść "W osiemdziesiąt dni dookoła świata". Kolorowe sale przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców zachęcały do zwiedzania różnych krajów i smakowania potraw. To wspaniałe, integrujące całą społeczność szkolną wydarzenie jeszcze długo będzie wspominane.

      • Smart Kids Planet

      • 24 maja dzieci z grupy Motylki i Biedronki wybrały się do Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy. Wzięły udział w warsztatach kulinarnych i bawiły się jak szalone w tej cudownej przestrzeni stworzonej dla dzieci. Były zakupy w mini Biedronce, przekazywanie paczek do paczkomatów, kosmiczne przygody, piłkarskie sensacje i prawdziwy plac budowy. To był wspaniały czas.  Dla nas dorosłych zaś jest to doskonałe potwierdzenie, że dzieci najlepiej i najwięcej uczą się poprzez zabawę.

      • I po strachu...

      • Trzy dni emocji egzaminacyjnych już za nami. Egzaminy ósmoklasisty przebiegły w spokojnej atmosferze. Uczniowie zadowoleni, poradzii sobie zarówno z językiem polskim, matematyką jak i językiem obcym.

      • W krainie magii...

      • "W krainie magii" Uczniowie klas 4a i 4b po omówieniu lektury" Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" A. Maleszki stworzyli swoje czerwone krzesła. Do każdego z nich dołączyli karteczkę z informacją, jakie życzenie spełnia. A życzenia były bardzo różne: od wzniosłych, np. żeby wszyscy ludzie byli szczęśliwi, po całkiem prozaiczne, np. aby lodówka była pełna lodów. Jak widać dzieci mają różne marzenia. Oby wszystkie się spełniły. ARW

      • Gminne Zawody w Piłce Siatkowej

      • 18.05.2023 r. odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej. Uczniowie 4 szkół z naszej gminy rywalizowali tego dnia na gminnym stadionie. Drużyna z naszej szkoły zakończyła rywalizację na 3 miejscu.

      • O rybaku i złotej rybce

      • We środę 17 maja w naszej szkole gościliśmy Teatr "Pasja" z Białegostoku. Dzieci z zerówki miały przyjemność obejrzeć spektakl pt.: „O rybaku i złotej rybce ". Przesłanie w bajce przypomniało nam: nie żądaj zbyt wiele, bo możesz stracić to, co już masz.  Chciwość nie popłaca, a kto ciągle myśli o następnych zachciankach, nie potrafi korzystać i cieszyć się z tego, co posiada. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie atrakcji dla przedszkolaków.

      • WYCIECZKA NA MAZURY

      • W dniach 8-10 maja 2023 roku klasy szóste z wychowawczyniami: p. Marleną Kosno,

       p. Anną Rogowską- Piętką i p. Jolantą Kaczorek wybrały się na wycieczkę turystyczno- krajoznawczą na Warmię i Mazury.

         Na początku wyprawy zwiedziliśmy Olsztyn- stolicę województwa warmińsko- mazurskiego. Miasto wyjątkowe, pełne zabytków i wspaniałej przyrody, położone wśród kilkunastu jezior. Olsztyn ma w zanadrzu wyjątkowe skarby, jak jedyną na świecie tablicę astronomiczną wykonaną przez samego   Mikołaja Kopernika czy tajemniczy posąg baby pruskiej, przy którym wycieczkowicze wykonywali pamiątkowe zdjęcia.

          Następnie udaliśmy się do olsztyńskiego planetarium, drugiego co do wielkości obiektu tego rodzaju w Polsce. Podczas seansu  udaliśmy się w wirtualną  podróż kosmiczną, poznając sekrety rozgwieżdżonego nieba oraz intrygujące zjawiska astronomiczne.

          Pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu Manor, malowniczo położonego nad jeziorem Żbik , gdzie rozlokowaliśmy się w wygodnych pokojach. Bardzo spodobała się wycieczkowiczom możliwość skorzystania z hotelowego basenu, sauny oraz gry w kręgle czy bilard.

          Następny dzień wycieczki był bardzo ciekawy. Wybraliśmy się do Gierłoży, gdzie w malowniczym krajobrazie Mazur znajduje się wyjątkowe miejsce z czasów II wojny światowej. To ruiny Głównej Kwatery Hitlera o kryptonimie Wilczy Szaniec. Pod koniec wojny kwaterę zniszczono. Pozostały jednak ruiny monstrualnych schronów z betonu.

       W trakcie spaceru z p. przewodnik zetknęliśmy  się nie tylko z wielką historią, ale poznaliśmy bliżej życie codzienne w kwaterze.

       W jednym z budynków szczegółowo odtworzono przebieg słynnego zamachu na Hitlera z lipca 1944 roku.

        Tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie podchody. Zabawa była bardzo emocjonująca i zabawna.

        Ostatni dzień wycieczki również był pełen wrażeń, ponieważ odwiedziliśmy park linowy. Niektórzy po raz pierwszy pokonywali przeszkody na wysokości. Szczególne uznanie należy się osobom, które przełamały strach i zdecydowały  się na przejście niełatwej trasy.

       Po kilku godzinach jazdy szczęśliwie dotarliśmy pod szkołę, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

       Szczególne podziękowania kierujemy do p. Ani Kossakowskiej, naszej cudownej pilotki za opiekę i profesjonalizm.

                                                                                                     Jolanta Kaczorek