• Aktualności

      • W krainie magii...

      • "W krainie magii" Uczniowie klas 4a i 4b po omówieniu lektury" Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" A. Maleszki stworzyli swoje czerwone krzesła. Do każdego z nich dołączyli karteczkę z informacją, jakie życzenie spełnia. A życzenia były bardzo różne: od wzniosłych, np. żeby wszyscy ludzie byli szczęśliwi, po całkiem prozaiczne, np. aby lodówka była pełna lodów. Jak widać dzieci mają różne marzenia. Oby wszystkie się spełniły. ARW

      • Gminne Zawody w Piłce Siatkowej

      • 18.05.2023 r. odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej. Uczniowie 4 szkół z naszej gminy rywalizowali tego dnia na gminnym stadionie. Drużyna z naszej szkoły zakończyła rywalizację na 3 miejscu.

      • O rybaku i złotej rybce

      • We środę 17 maja w naszej szkole gościliśmy Teatr "Pasja" z Białegostoku. Dzieci z zerówki miały przyjemność obejrzeć spektakl pt.: „O rybaku i złotej rybce ". Przesłanie w bajce przypomniało nam: nie żądaj zbyt wiele, bo możesz stracić to, co już masz.  Chciwość nie popłaca, a kto ciągle myśli o następnych zachciankach, nie potrafi korzystać i cieszyć się z tego, co posiada. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie atrakcji dla przedszkolaków.

      • WYCIECZKA NA MAZURY

      • W dniach 8-10 maja 2023 roku klasy szóste z wychowawczyniami: p. Marleną Kosno,

       p. Anną Rogowską- Piętką i p. Jolantą Kaczorek wybrały się na wycieczkę turystyczno- krajoznawczą na Warmię i Mazury.

         Na początku wyprawy zwiedziliśmy Olsztyn- stolicę województwa warmińsko- mazurskiego. Miasto wyjątkowe, pełne zabytków i wspaniałej przyrody, położone wśród kilkunastu jezior. Olsztyn ma w zanadrzu wyjątkowe skarby, jak jedyną na świecie tablicę astronomiczną wykonaną przez samego   Mikołaja Kopernika czy tajemniczy posąg baby pruskiej, przy którym wycieczkowicze wykonywali pamiątkowe zdjęcia.

          Następnie udaliśmy się do olsztyńskiego planetarium, drugiego co do wielkości obiektu tego rodzaju w Polsce. Podczas seansu  udaliśmy się w wirtualną  podróż kosmiczną, poznając sekrety rozgwieżdżonego nieba oraz intrygujące zjawiska astronomiczne.

          Pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu Manor, malowniczo położonego nad jeziorem Żbik , gdzie rozlokowaliśmy się w wygodnych pokojach. Bardzo spodobała się wycieczkowiczom możliwość skorzystania z hotelowego basenu, sauny oraz gry w kręgle czy bilard.

          Następny dzień wycieczki był bardzo ciekawy. Wybraliśmy się do Gierłoży, gdzie w malowniczym krajobrazie Mazur znajduje się wyjątkowe miejsce z czasów II wojny światowej. To ruiny Głównej Kwatery Hitlera o kryptonimie Wilczy Szaniec. Pod koniec wojny kwaterę zniszczono. Pozostały jednak ruiny monstrualnych schronów z betonu.

       W trakcie spaceru z p. przewodnik zetknęliśmy  się nie tylko z wielką historią, ale poznaliśmy bliżej życie codzienne w kwaterze.

       W jednym z budynków szczegółowo odtworzono przebieg słynnego zamachu na Hitlera z lipca 1944 roku.

        Tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie podchody. Zabawa była bardzo emocjonująca i zabawna.

        Ostatni dzień wycieczki również był pełen wrażeń, ponieważ odwiedziliśmy park linowy. Niektórzy po raz pierwszy pokonywali przeszkody na wysokości. Szczególne uznanie należy się osobom, które przełamały strach i zdecydowały  się na przejście niełatwej trasy.

       Po kilku godzinach jazdy szczęśliwie dotarliśmy pod szkołę, gdzie czekali stęsknieni rodzice.

       Szczególne podziękowania kierujemy do p. Ani Kossakowskiej, naszej cudownej pilotki za opiekę i profesjonalizm.

                                                                                                     Jolanta Kaczorek

      • Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

      • Uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej w Kobieli i ósmej Szkoły Podstawowej w Człekówce 12 maja 2023 roku wzięli udział w wycieczce - szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”.

       W pierwszej kolejności udaliśmy się do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, które było szkołą bohaterów książki. Tu rozpoczęła się przyjaźń Alka (Aleksego Dawidowskiego), Rudego (Jana Bytnara) i Zośki (Tadeusza Zawadzkiego). Tam pobierali naukę i należeli do drużyny harcerskiej „Stara Pomarańczarnia”, gdzie zdobyli wyśmienite wykształcenie i nauczyli się, jak być dobrym Polakiem.

       Następnie udaliśmy się na Al. Szucha do Muzeum Walki i Męczeństwa - dawnej siedziby Gestapo. Tu torturowano i męczono Polaków, tutaj również przesłuchiwany był „Rudy” - jeden z bohaterów książki. Obejrzeliśmy cele, w których na ścianach widniały napisy świadczące o męstwie i patriotyźmie przetrzymywanych tu ludzi.

       Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na spacer po Warszawie. Poszliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika, gdzie miało miejsce usunięcie niemieckiej tablicy przez „Alka”. W oddali widzieliśmy gmach galerii „Zachęta”, gdzie chłopcy zdjęli niemieckie flagi. Zatrzymaliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza i ruszyliśmy ulicą Długą i Bielańską do pasażu Simonsa. To tu odbyła się „Akcja pod Arsenałem”, którą poprowadziła Grupa Szturmowa Szarych Szeregów. Odbito „Rudego” i 25 innych więźniów, którzy byli przewożeni z Al. Szucha na Pawiak.

                   Po krótkiej wycieczce autokarem udaliśmy się do Muzeum na Pawiaku. Obejrzeliśmy niemiecki areszt, gdzie przetrzymywano tam więźniów w okropnych warunkach. Odsłuchanie w tym miejscu nagranych grypsów głęboko zapadło nam w pamięci.

                   Ostatnim z odwiedzionych przez nas miejsc był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pełni zadumy przemierzaliśmy Aleję Zasłużonych, na której spoczywają walczący w batalionie „Zośka”.

                   Wycieczka na długo pozostawi w nas niezapomniane wrażenia i przeżycia. Poszerzyła wiedzę dotyczącą okresu II wojny światowej i przybliżyła postacie powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

                                                                                                                                                              Beata Badurek

      • Pierwszaki w Manufakturze Czekolady

      • Dnia 11 maja 2023 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili tam Manufakturę Czekolady, miejsce niepowtarzalne i niezwykle klimatyczne. Z krótkiego wykładu dzieci dowiedziały się jakie są etapy powstawania czekolady, mogli też skosztować czekoladę pitną. Natomiast największą atrakcją było samodzielne wykonanie i udekorowanie własnej tabliczki. Kolejnym punktem był spacer po ogrodzie Łazienek Królewskich. Wśród drzew i krzewów dzieci dostrzegły przepiękne pawie, które chciały im towarzyszyć w dalszej wędrówce.

       Wyjazd był z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

      • Witaj majowa jutrzenko… 

      •      Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Zapisane są w nim zasady obowiązujące wszystkich Polaków.   Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791 roku – stąd jej nazwa. Polska znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji: kraj był osłabiony i rozgrabiony. Ani król, ani Sejm nie mogli podjąć żadnej ważnej decyzji, bo obowiązywało tzw. liberum veto. Oznaczało to, że każdy poseł podczas obrad sejmu mógł krzyknąć „nie pozwalam” i cała praca innych posłów szła na marne. Konstytucja 3 Maja ostatecznie zniosła liberum veto. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie spisana, nowoczesna konstytucja. 
          Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli godnie reprezentował społeczność szkolną podczas 232. rocznicy gminnych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po krótkiej uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Niepodległości przed Urzędem Gminy zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.   

                                                                                                                                               Alicja Pacek

      • Święta Majowe

      • W naszej Szkole jak zwykle patriotycznie i uroczyście. Wszyscy uczniowie pięknie, odświętnie ubrani, zgromadzili się na uroczystym apelu przygotowanym przez klasy 4 i ich wychowawców. Wchodzący do hali uczestnicy apelu zostali obdarowani biało-czerwonymi chorągiewkami, którymi radośnie machali podczas występów.

       Apel ropoczął się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego Szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie publiczność została zaproszona do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego.

       Wzruszające patriotyczne wiersze, przeplatane był pięknie wykonanymi patriotycznymi pieśniami. 

       Na koniec pani dyrektor Agata Michalczyk podziękowała organizatorom za pięknie przygotowany apel, a całej społeczności szkolnej życzyła wspaniałego, patriotycznego i radosnego świętowania.

      • Zapisy do świetlicy szkolnej.

      •    Świetlica szkolna działająca przy Szkole Podstawowej w Kołbieli ogłasza rozpoczęcie zapisów uczniów do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2023/2024, którzy w tym roku szkolnym będą uczniami  klas I – III oraz uczniami klas IV – VIII .

         Termin przyjmowania kart zgłoszeniowych uczniów chętnych do korzystania ze świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2023/2024 rozpocznie się 10 maja i będzie trwał do 20 maja 2023 roku.

          Wypełnione karty zgłoszeniowe ( obecnie nie dołączamy zaświadczenia o zatrudnieniu rodziców) dostarczamy do  Szkoły Podstawowej od poniedziałku do piątku w godzinach  8.00 – 16.00  lub przesyłamy pocztą elektroniczną wypełnioną kartę zgłoszeniową na  adres e-mail szkoły spkolbiel@kolbiel.pl  oznaczając ją tematem „ Zapisy do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2023/2024”.

          Karty zgłoszeniowe w formacie dokument pdf  lub w formacie dokument  WORD  łącznie z Klauzulą Informacyjną o Przetwarzaniu Danych Osobowych w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli można  pobrać  z dziennika elektronicznego Librus:

       dziennik Librus - zakładka  organizacja szkoły → pliki szkoły →  Regulamin Świetlicy Szkolnej Z2( dla klas I - III) lub Regulamin Świetlicy Szkolnej Z4 ( dla klas IV – VIII)  łącznie z Klauzulą Informacyjną o Przetwarzaniu Danych Osobowych w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli.

          Lista uczniów zapisanych do świetlicy szkolnej zostanie wywieszona na tablicy informacyjnej dnia 15 czerwca 2023 r.

         Dodatkowe zapisy będą możliwe na  początku miesiąca września, pod warunkiem dysponowania wolnymi  miejscami w świetlicy szkolnej.

      • Spotkanie z policjantem

      • 27 kwietnia gościliśmy w szkole policjantów z Posterunku Policji  Kołbieli.

       Panowie spotkali się z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami klas I-III. Poruszyli wiele ważnych tematów dotyczących  bezpieczeństwa m. in.:

       • opowiedzieli o zawodzie policjanta,
       • przedstawili sytuacje, w których należy zwrócić się do policji ,
       • przypomnieli numer alarmowy 997 oraz 112
       • zaprezentowali mundur, odznakę i wszystkie akcesoria, których używają w swojej pracy,
       • przypomnieli jak bezpiecznie poruszać się po ulicy,
       • poinformowali dzieci jak reagować, gdy obce osoby próbują nawiązać z nimi kontakt.

       Na koniec był czas na zadawanie pytań, a później  największa atrakcja czyli oglądanie zewnątrz i wewnątrz policyjnego auta. Dźwięk sygnałów policyjnych wywołał ogromną euforię wśród uczniów.

       Dziękujemy Panom dzielnicowemu i kierownikowi Posterunku Policji w Kołbieli za to tak ważne dla bezpieczeństwa dzieci spotkanie.

      • Konkurs ekologiczny

      • Dziękujemy wszystkim dzieciom i uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na przygotowanie stroju ekologicznego przy wykorzystaniu materiałów przeznaczonych do recyklingu. Okazuje się, że pomysłowość naszych dzieci jest niesamowita.  Wyłonienie najbardziej kreatywnych projektów sprawiło organizatorom nie lada kłopot. W każdej kategorii przyznaliśmy trzy miejsca.

       Wyniki konkursu:

       Oddziały przedszkolne

       I miejsce – Antek Kępka  grupa „Jeżyki”

       II miejsce – Sandra Jałocha  grupa „Motylki”

       III miejsce – Emilka Domańska  grupa „Żabki”

       Klasy I – III

       I miejsce – Filip Kruszewski  klasa 1c

       II miejsce – Oliwia Zielińska  klasa 2b

       III miejsce – Weronika Majewska  klasa 1a

       Klasy IV - VIII

       I miejsce – Marcin Legierski  klasa 7b

       II miejsce – Maja Matysiak  klasa 4a

       III miejsce – Zuzia Wilczek  klasa 4c

        

       Zwycięzcom gratulujemy !                                                                            

      • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI w naszej szkole

      • Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi to „Zainwestuj w nasza planetę”. Kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska  i służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska i podejmowaniu konkretnych działań wspierających ochronę naszej Planety.

       21 kwietnia 2023r w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jak co roku  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami posprzątali obszar znajdujący się wokół obiektu sportowego i terenu szkoły. Efekty były zaskakujące, a ilość zebranych worków dawała do myślenia… 

       W tym dniu odbył się również konkurs polegający na przygotowaniu stroju ekologicznego z różnych materiałów   przeznaczonych do recyklingu lub z jego elementami. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 0, I-III oraz IV-VIII. Kreatywność i pomysły naszych uczniów były zachwycające, a efekty prac przyciągały wzrok publiczności. Wkrótce ogłosimy wyniki konkursu. 

       Tego dnia odbyły się również    lekcje i pogadanki tematyczne dotyczące ochrony środowiska i konieczności podejmowania inicjatyw proekologicznych. W symbolicznym geście nasi uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w kolorach Ziemi. Oczywiście dominującym kolorem była zieleń.

       Tegoroczny Dzień Ziemi był ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywność w działaniach proekologicznych i kreowanie postaw godnych naśladowania. To ważne dla naszej Planety!

       Organizatorzy:

       D.Cieplińska, M.Bieńkowska, M. Antosiewicz oraz  Samorząd Uczniowski

      • 50 lat Alberta Albertsona

      • 18 i 19 kwietnia uczniowie klas pierwszych udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli, by wraz z Albertem Albertsonem - jednym z najbardziej lubianych szwedzkich bohaterów książkowych świętować jego 50 urodziny.

       Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania dzieciom serii książek Gunilli Bergstrom i przybliżeniu im postaci  tytułowego Alberta. Następnie „pierwszaki” obejrzały wystawkę znajdującą się w holu. Najbardziej spodobała im się część, gdzie prowadząca po przeczytaniu jednej z przygód przeprowadziła quiz. Podczas całej wizyty wszystkim towarzyszyły niezwykłe emocje.

       Dziękujemy za zaproszenie, spotkanie na pewno zachęciło uczniów do częstszych wizyt w bibliotece.

      • Gminny Turniej Piłki Nożnej

      • 18.04.2023 r. odbyły się Gminne Zawody w Piłce Nożnej. Uczniowie 4 szkół z naszej gminy rywalizowali tego dnia na gminnym stadionie. Drużyna dziewcząt zajęła 3 miejsce, natomiast chłopcy z naszej szkoły zwyciężyli całe zawody.

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów ;)

      • O TADKU NIEJADKU – BABCI I DZIADKU

      • W środę 19 kwietnia w naszej szkole gościliśmy Teatr "Pasja" z Białegostoku. Przedszkolaki miały przyjemność obejrzeć spektakl pt.: „O Tadku-niejadku, babci i dziadku".

       Była to piękna, zabawna i pouczająca bajka, która zaangażowała dzieci do pomocy i pokazała, iż problem grymaszenia przy jedzeniu jest dobrze znany naszym przedszkolakom.

       Z pewnością wszyscy zapamiętają, że warto się zdrowo odżywiać!

       Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie atrakcji dla przedszkolaków.

       Beata Bogdańska

      • Święto Chrztu Polski

      • 14 kwietnia 2023 roku  obchodziliśmy w szkole Święto Chrztu Polski. To państwowe święto, obchodzone od 2019 roku. Uczniowie klas czwartych, piątych, siódmych i ósmych zorganizowali quiz historyczny o początkach państwa polskiego oraz wykonali wystawę prac plastycznych. Przeprowadzone zostały, również lekcje z wykorzystaniem narzędzi TIK.