• Aktualności

      • Ekspedycja kosmiczna

      • W oddziałach przedszkolnych odbyła się wyprawa kosmiczna. Mimo że tematyka dla dzieci trudna i daleka od własnych doświadczeń, przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą o układzie słonecznym, planetach, gwiazdach oraz niezwykłą wyobraźnią na temat kosmicznych podróży.

      • Zabawy z literami

      • Wprowadzanie liter w przedszkolu to zadanie bardzo odpowiedzialne, staramy się więc, by czytanie dla dziecka było przyjemnością, a nie obowiązkiem. Najlepszym sposobem na naukę czytania jest zabawa i twórcza aktywność dziecka.
       Każda czynność lub umiejętność możliwa jest do wyuczenia przez zabawę. Przedszkolak nie musi mieć wcale świadomości, że jest to właśnie nauka przez zabawę. Do realizacji treści programowych wykorzystujemy przede wszystkim metody i formy pracy, które aktywizują i motywują dziecko oraz umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy. Wszystkie metody, którymi pracujemy z dziećmi, uwzględniają podstawową formę ich aktywności, jaką jest zabawa.

      • Bezpieczny internet

      • W lutym w najmłodszej grupie w szkole odbyły się zajęcia z bezpiecznego korzystania z internetu.

       Celem naszych zajęć było ustalenie z dziećmi zasad właściwego korzystania z urządzeń komputerowych. Dzięki tablicy multimedialnej obejrzeliśmy na dużym ekranie różne rodzaje sieci, a także bajki z serii ,,Owce w sieci”, które w przystępny sposób przedstawiały dzieciom ważne zasady korzystania z internetu. Przedszkolaki wykazały się wiedzą o internecie i zasadach korzystania z niego. Brały udział w zabawie z siecią z włóczki, która miała im przybliżyć działanie sieci komputerowej.

       W trosce o dobro dzieci apelujemy: RODZICU UWAŻAJ CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE I ILE CZASU PRZY NIM SPĘDZA.

       Monika Zawadka

      • 79 rocznica utworzenia Armii Krajowej

      • 14 lutego przypada kolejna rocznica utworzenia Armii Krajowej. Nasza Szkoła nosi z dumą zaszczytne imię tego Patrona.

       Poświęcenie żołnierzy AK, ich bohaterstwo i szerokie działania patriotyczne, także na terenie naszej gminy, zobowiązują nas jako społeczność szkolną do kultywowania pamięci o czynach i poświęceniu Żołnierzy Armii Krajowej.
       Przy tej okazji uczniowie zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie zatytułowanym "Tacy jak my - sylwetka żołnierza AK.
       Klasy 0-3 przygotowują portret.
       Klasy starsze wybierają swojego bohatera i prezentują jego postać/życie/działalność w dowolnej formie. Organizatorzy czekają na gotowe prace (tekst, zdjęcie, nagranie) do 24 lutego. 

      • Karnawał

      • Karnawał to czas zabawy także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych  10 lutego. Podczas balu karnawałowego przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. 


       I to nie koniec zabawy, bo nastęnego dnia bawiła się klasa pierwsza.
       Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było w klasie 1A w dniu 11 lutego 2021 roku. W sali lekcyjnej, inaczej niż zwykle pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Spider-Mana,  Batmana, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. W sali było bardzo kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.  Aby zapobiec zmęczeniu na dłużej rodzice wyposażyli swoje pociechy w dodatkowy posiłek, w postaci kalorycznego pączka- jak przystało na tłusty czwartek. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok…

                                                                                      Katarzyna Bogdańska, Paulina Jedynak, Agnieszka Prasuła

        

      • 29 Finał WOŚP

      • 31 stycznia 2021 roku odbył się 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ,,Finał z głową”, takie było hasło tegorocznej zbiórki. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

       Nasza szkoła po raz kolejny, wzięła udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

       Wolontariusze i nauczyciele, uzbrojeni w puszki, serduszka, maseczki i rękawiczki, kwestowali już od wczesnych godzin porannych. Dzięki hojności mieszkańców naszej gminy udało nam się zebrać 4919,00 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za pomoc i wsparcie. Do zobaczenia za rok! 

      • Ulepimy dziś lepieja?

      • Na jednej z lekcji  języka polskiego  postanowiliśmy się zająć twórczością naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Ale nie skupialiśmy się na utworach poważnych, tylko na jej poetyckich żartach, czyli lepiejach. Ale co to takiego  ten lepiej i skąd się wziął?

       Uczniom najczęściej kojarzył się z zimą (akurat wtedy do nas zawitała) i lepieniem czegoś.

       Ale lepiej to żartobliwy utwór poetycki, w którym powinny znaleźć się  dwa elementy.
       W pierwszym wersie – opis czynu lub wydarzenia (koniecznie strasznego i dramatycznego). Ma ono pełnić rolę mniejszego zła przy skonsumowaniu konkretnej potrawy
       (opisanej w drugim wersie).

       Lepieje wymyśliła W. Szymborska po wizycie w podkrakowskiej restauracji, gdzie w karcie dań przy pozycji „flaki”, ktoś dopisał „okropne”. I to wystarczyło, aby poetka wymyśliła nowy gatunek wiesza.

       Oto kilka przykładów poetki:

       Lepiej mieć horyzont wąski,
       niż zamawiać tu zakąski.

       Lepiej wynieść się z osiedla,
       niż tu przełknąć choćby knedla.

       Lepszy ku przepaści marsz,

       niż z tych naleśników farsz.

       Uczniowie klas 7a i 7c nie chcieli być gorsi i stworzyli poniższe utwory:

       Lepszy wicher na Podhalu,

       niż kotlety z tego baru. (7c)

       Lepiej dotknąć nóg pająka,

        niż skosztować tu gołąbka. (7a)

       Lepiej założyć na skarpety japonki,

       niż zjeść tutejsze sajgonki. (7a)

       Lepiej stratowanym być  przez łosia,

       niż w tej knajpie zjeść łososia. (7a)

       Lepiej gdy ma padać gradem,

       niż gdy raczysz się tym obiadem (7c, M.K.)

       Czasem lepiej zboczyć z drogi,

       niż skosztować te pierogi. (7c, M.K.)

       Lepiej być choć trochę tłustym,

       niż spróbować tej kapusty. (7c, M.K.)

       Lepiej wpaść w iglaki,

       niż zjeść te ohydne flaki. (7a)

       Lepsze gumowe laczki,

       niż babcine flaczki.(7a)

       Zapraszam więc do umysłowej gimnastyki przy tworzeniu lepiejów. Powodzenia!

                                                                   

                                                                                                                                         Aneta Rosochacka-Wykieł

      • Nasza zima zła!

      • “Hu! Hu! Ha!

       Nasza zima zła!

       Szczypie w nosy, szczypie w uszy!

       Mroźnym śniegiem w oczy prószy…”

       A my się zimy nie boimy! Wręcz przeciwnie! Korzystamy z jej uroków. Tegoroczna zima dopiero teraz przyniosła wiele radości wszystkim dzieciom, bo pojawił się tak długo oczekiwany pierwszy śnieg. Dlatego korzystając z jej uroków, odpowiednio przygotowani -postanowiliśmy pobawić się w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci oddały się „zimowemu szaleństwu”- jeżdżąc na sankach, rzucając śnieżkami, chodząc po śladach, robiąc aniołki oraz lepiąc bałwana. Śnieg i mróz absolutnie nie przeszkadzał nikomu a do przedszkola wróciliśmy z czerwonymi policzkami i szerokimi uśmiechami. Zabawa była naprawdę wspaniała! Przy okazji, dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw na śniegu.

      • Konkurs historyczny

      • 20 października 2020 r. z okazji setnej rocznicy bitwy warszawskiej odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny pt.: „Józef Piłsudski i jego czasy”.  Konkurs ten był  przeznaczony dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych powiatu otwockiego. Jego główne cele to przybliżenie  popularyzacji i utrwalenie wiedzy o historii Polski z przełomu XIX i XX wieku. Uczniowie dzięki konkursowym przygotowaniom poznali bliżej  postać  Józefa Piłsudskiego. Niebagatelnym założeniem było kształtowanie  postaw patriotycznych i poczucia szacunku dla dziejów naszej Ojczyzny 

       I etap – szkolny odbył się 20 października i miał formę testu, pozwolił on wyłonić kandydatów do drugiego – powiatowego szczebla. Do dalszych rozgrywek konkursowych zakwalifikowali się uczniowie z klasy VIII b, Kacper Przybysz oraz Dawid Bąk.
       W
        związku z pandemią, drugi etap konkursu został  przeprowadzony 
       w  aplikacji Forms i wzięło w nim udział 12 uczniów z różnych szkół z terenu powiatu otwockiego.

       Przedstawiciele naszej szkoły zajęli odpowiednio Dawid Bąk – 5 miejsce, a Kacper Przybysz 6.
       Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud dodatkowej nauki i zdecydowali się na udział w konkursie.
       A naszym laureatom składamy gratulacje.
        

       Bartłomiej Piętka

      • Dzień Babci i Dziadka

      • Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia:

       Zdrowia, uśmiechu, codziennej radości, niech w Waszych sercach zawsze będzie wiosna
       - dziękujemy, że jesteście :-)

        

      • Drzewa w krajobrazie

      • Kilku uczniów naszej  szkoły wzięło udział w Przyrodniczym  Konkursie Edukacyjnym Mazowieckiego Parku Krajobrazowego pt. „Drzewa w krajobrazie” zorganizowanym przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych.  Celem konkursu było rozbudzenie świadomości ekologicznej, inspirowanie dzieci i młodzieży do poznawania najbliższej okolicy i walorów przyrodniczych i kulturowych Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
       Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła uczennica  z klasy IIIc naszej szkoły- Lidia Bąk. Dziewczynka wykonała pracę plastyczną pt. „Drzewo jako dom”, za którą otrzymała dyplom oraz nagrodę rzeczową.
       Gratulujemy Lidii sukcesu!

       Katarzyna Bogdańska

      • Ferie

      • W czasie ferii w szkole nie można się nudzić. Przekonały się o tym dzieci z oddziałów przedszkolnych. W tych dniach uczęszczała mniejsza grupa naszych podopiecznych, którzy brali udział w wielu ciekawych zabawach i zajęciach.

       Dzieci robiły prace plastyczne różnymi technikami, malowały w mleku, obserwowały przez lupę płatki śniegu, bawiły się na magicznym dywanie, a także

       korzystając z uroków zimy przebywały na śniegu. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami do celu, jeździły na sankach, ulepiły bałwana. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka.

      • Wigilia

      • Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W dzień przedszkolnej Wigilii w każdej grupie od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera. Dzieci bardzo chętnie pomagały w tym dniu w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. Kultywowanie  takich  tradycji  jest  dla  dzieci  szczególnie  ważne.  Kiedyś  one  zastąpią  nas – dorosłych  w  przekazywaniu  tej  tradycji, do  której  jesteśmy  bardzo  przywiązani  i  co  stanowi  dla  nas  niezaprzeczalną  wartość.  Takie  podniosłe  chwile  nie  tylko  utrwalają  dzieciom  znajomość  zwyczajów  świątecznych  lecz  również  wzmacniają  serdeczne  relacje  między  nimi.