• Aktualności

      • Nie bądź sknera kup pampera

      • Święta Bożego Narodzenia to dobry czas na budowanie życzliwości, przebaczanie, pomaganie. Teraz jest idealny czas, aby zrobić coś dobrego, szczególnie dla chorych dzieci. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli wzięła udział w akcji charytatywnej „Nie bądź sknera kup pampera”. Akcja została zorganizowana po raz szósty.  W tym roku przedświąteczna akcja objęła pomocą porzucone maluszki przebywające w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku, a także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kraszewie-Czubakach oraz organizacji społecznej „Misja Pomoc”. Pamiętajmy, że mała pomoc rodzi wielką radość. Dzięki ogromnej hojności uczniów i rodziców naszej szkoły, zebranych zostało wiele artykułów: pampersy, kaszki, zupki, deserki, podkłady higieniczne, chusteczki nawilżone, proszki do prania, środki do kąpieli, mleka modyfikowane.

       Pięknie dziękujemy rodzicom i uczniom za wielkie wsparcie podczas tej akcji! Dobro powraca!

       Katarzyna Sęk, Edyta Bocian , Anna Rola

      • Uczymy pomagać!

      • W dniu 13.12.2019 r. przedstawiciele uczniów z Samorządu uczniowskiego odwiedzili Urząd Gminy, aby wręczyć przygotowaną przez nich paczkę świąteczną dla wybranej rodziny.Udało nam się pomóc, dzięki zorganizowaniu przez uczniów z Samorządu uczniowskiego kiermaszu książek. Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom którzy zakupili książkę, co pomogło nam wesprzeć rodzinę potrzebującą na najbliższe Święta Bożego Narodzenia.

       Samorząd uczniowski

        

      • Konkurs chemiczny

      • Kończący się rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych” (International Year of the Periodic Table of Chemical Elements 2019 - IYPT2019). Jest to związane z przypadającą w tym roku 150 rocznicą powstania Tablicy Mendelejewa i stworzenia przez niego prawa okresowości pierwiastków.

                   Nasza szkoła postanowiła włączyć się w obchody rocznicy tak ważnego światowego święta i w związku z tym ogłasza

       KONKURS NA NAJCIEKAWSZY I NAJBARDZIEJ KREATYWNY

        UKŁAD OKRESOWY.

                   Konkurs dedykowany jest dla uczniów klas siódmych i ósmych ze szkół podstawowych na terenie Gminy Kołbiel.

       REGULAMIN KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY I NAJBARDZIEJ KREATYWNY UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW

                   Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Kołbieli, a jego autorem i koordynatorem nauczyciel chemii mgr Marta Ratter-Jarząbek.

       Cele konkursu

       • popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat układu okresowego i zastosowań pierwiastków chemicznych
       • rozbudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży
       • integracja społeczności szkolnej na terenie Gminy Kołbiel
       • rozwijanie wśród uczniów zdrowego ducha rywalizacji

       Zadanie konkursowe:

                   Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać model (płaski lub przestrzenny) układu okresowego pierwiastków chemicznych bazując na Tablicy Mendelejewa.

       Technika wykonania:

                   Format pracy płaskiej nie powinien być mniejszy niż A2, zaś przestrzennej  nie większy niż 1m x 1m x 1m .dopuszczalne są wszelkie materiały i formy. Uczestników ma ograniczać jedynie ich wyobraźnia.

       Praca konkursowa nie może być wydrukiem. Musi posiadać znamiona pracy manualnej.

       Kategorie konkursu:

       • praca indywidualna
       • praca grupowa (max. 2 osoby)

       Miejsce i termin składania prac i kart zgłoszeniowych:

                   Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli,

                   Termin: od 12.12.2019r. (CZWARTEK) DO 13.12.2019r. (PIĄTEK)

       Prace powinny być oznaczone mocno przytwierdzoną metryczką zawierającą:

       • imiona i nazwiska twórców
       • nazwę placówki i klasę:
       • imię i nazwisko opiekuna
       • do każdej pracy musi zostać dołączona wypełniona w sposób czytelny karta zgłoszeniowa

       Rozstrzygnięcie konkursu:

                   Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Kołbieli, a zdobyte nagrody i dyplomy zostaną przekazane do szkół.

                   Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wystawienie prac lub ich kopii z podaniem danych osobowych twórców oraz nazw placówek uczestniczących w konkursie na stronie internetowej szkoły jak również na wystawie tymczasowej w placówce organizującej konkurs.

       Ocena prac konkursowych:

                   Komisja konkursowa w ocenie prac będzie brała pod uwagę:

       • poprawność merytoryczną symboli pierwiastków jak i całościowej budowy układu okresowego
       • pomysłowości i inwencję twórczą uczestników konkursu
       • dobór materiałów i kreatywność w ich wyborze
       • estetykę wykonania prac

       Kontakt:

       Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli

       ul. Szkolna 5

       05-340 Kołbiel

       tel./fax. (25) 757-30-25

       email: spkolbiel@op.pl

       Osoba odpowiedzialna za organizację konkursu:

       p. Marta Ratter-Jarząbek –tel. 693-765-400 rattmar@o2.pl

       karta_zgloszeniowa.docx

      • Cud nad Wisłą

      • 23 listopada siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie diecezjalnym pt. Cud nad Wisłą - dzieło Bożej Opatrzności. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI-VIII z okazji  100-nej rocznicy  Bitwy Warszawskiej. Do drugiego etapu konkursy zakwalifikowała się Wioletta Długaszek z klasy VI a oraz Kacper Przybysz z klasy VII b. Zwycięzcy wezmą udział w drugim etapie konkursu, który odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2, im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie.

      • 100 urodziny żołnierza Armii Krajowej

      • Pan Władysław Mazek z Kołbieli obchodził 100 urodziny. Ten wyjątkowy jubileusz celebrowała rodzina, urzędnicy i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji szanownego Jubilata odwiedziła również  delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli z panią dyrektor Agatą Michalczyk. Wspólnie z delegacją szkoły przybyli przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej: porucznik Stanisław Śledański,  pseudonim ”Długi”- wiceprezes okręgu Warszawa- Wschód, Wiesław Studziński - wiceprezes okręgu Warszawa- Wschód, major Zbigniew Ratyński- członek zarządu Warszawa-Wschód, podpułkownik Ireneusz Jastrzębski - dowódca strzelców.

       Uczennice Oliwia Antosiewicz i Zuzanna Mrowiec złożyły Panu Mazkowi najserdeczniejsze życzenia i gratulacje. Podziękowały za przykład pięknego i dobrego życia. Wspólnie z panią dyrektor wręczyły kwiaty oraz życzenia od wszystkich nauczycieli, uczniów oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Kołbieli.

       Następnie przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wręczyli Jubilatowi Medal Pamiątkowy za zasługi dla ŚZŻAK. Przeczytali list gratulacyjny z okazji 100 urodzin, podarowali album „100 Polskich Patriotów” i złożyli życzenia Panu Mazkowi i jego żonie jak również obdarowali małżonków kwiatami.

       Na zakończenie opiekunka Samorządu Uczniowskiego wykonała pamiątkowe zdjęcia, a pan Mazek wraz z żoną zaprosili na poczęstunek. Dla wszystkich uczestników były to niezapomniane chwile.

       Krótka historia Władysława Mazka…

                   Pan Władysław Mazek urodził się 3 IX 1919 roku w Podgórznie k. Kołbieli. Po skończeniu 20 lat  wstąpił do ruchu oporu, który w 1942 roku przybrał nazwę Armii Krajowej. Zadaniem pana Władysława było utrzymanie łączności między Kołbielą, a Otwockiem, w którym pracował jako krawiec. To on przywiózł prośbę o udzielenie wsparcia celestynowskim partyzantom w tak doniosłej akcji odbicia więźniów politycznych(mimo, że w bezpośredniej akcji Kołbiel nie uczestniczyła).

        Głównym zadaniem żołnierzy AK tego terenu był sabotaż na liniach kolejowych, przeciwdziałanie rabowaniu przez Niemców mienia i inwentarza  żywego, odzyskiwanie dokumentów osób przeznaczonych do wywozu. Obecnie pan Władysław Mazek jest na emeryturze, ale nie zapomniał o tym co przeżył. Nadal jest związany z tradycjami AK i działa w  Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

                                                                                                                 S. Piętka-Wicik  

      • Pokochaj pluszowego misia

      • ,,Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest...”

       W poniedziałek 25 listopada w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia.

       Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Po śniadaniu w naszych grupach rozpoczęła się wesoła zabawa. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach i słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach. Były także tańce z pluszakami, konkursy, zabawy do znanych piosenek. Dzieci próbowały także największego przysmaku wszystkich misiów-miodku. Na koniec każde dziecko mogło zrobić sobie zdjęcie w misiowej fotobudce Ten dzień wywołał u dzieci wiele radości i uśmiechu.

       Monika Zawadka