26 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów. Uroczystą przysięgę złożyli uczniowie klas 1a, 1b,1c,1d w obecności rodziców, wychowawców i dyrekcji szkoły. Uczniowie klas pierwszych pięknie zaprezentowali się w występie artystycznym, a następnie ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Kochani Uczniowie klas pierwszych! Życzymy Wam, abyście nigdy nie przestawali marzyć, a kiedyś w przyszłości sięgnęli gwiazd. Katarzyna Barcikowska-Żaczek
Ślubowania nadszedł czas, uczniem będzie każdy z nas...
- 18
Spotkanie i wernisaż
22 października Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli zorganizowała wernisaż “Droga do biblioteki jest BLISKO”. W niesamowitym miejscu- Młynie hrabiego Zamoyskiego, znalazły się również prace naszych uczniów, wykonane podczas październikowych warsztatów. Zaprezentowano tam piękne ceramiczne budynki, które nasi młodzi twórcy uznali za ważne: naszą szkołę, stadion, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołbieli, OSP w Kołbieli, Urząd Gminy w Kołbieli i wiele innych.
1
Jesienne czytanie w Jeżykach
W ostatnich dniach naszą grupę odwiedzili wspaniali goście, którzy zabrali dzieci w książkowy, jesienny świat.Często nie doceniamy korzyści, jakie daje dziecku czytanie a jest ich naprawdę niemało. Czytanie tonie tylko wspaniały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem ale też okazja do nauki. Baśniowa rzeczywistość wspaniale rozwija dziecięcą wyobraźnię. Poszerza także wiedzę o świecie, bo śledząc losy książkowych bohaterów, dziecko dostrzega różne ludzkie zachowania i ich konsekwencje. Uczy się także wrażliwości, współodczuwania oraz tego, jakodróżnić dobro od zła.Jeżyki już z niecierpliwością czekają na świąteczne, grudniowe czytanie
5
Gminne Zawody w Biegach Przełajowych
Dnia 16.10.2023r odbyły się Gminne Zawody w Biegach Przełajowych. Uczniowie 4 szkół z naszej gminy rywalizowali tego dnia na gminnym stadionie. Nasza drużyna wróciła do szkoły z workiem medali.
1 miejsce (złoty medal) :
- Oliwia Krupka 4 klasa
- Marcel Krupka 4 klasa
- Jakub Przyczka 5 klasa
- Adrian Krupka 6 klasa
- Jakub Kurdej 7 klasa
- Aleksandra Korulczyk
- Ignacy Stawiarz
2 miejsce (srebrny medal) :
- Adam Woźniak 4 klasa
- Adam Domański 5 klasa
- Aleksandra Soszyńska 6 klasa
- Stanisław Dlugaszek 6 klasa
- Zofia Matosek 8 klasa
3 miejsce (brązowy medal) :
- Gąska Kaja 5 klasa
- Krystian Osica 7 klasa
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów ;)
5
Dzień Edukacji Narodowej
"Nauczanie to sztuka, która udaje się tylko najlepszym.”
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia entuzjazmu i pozytywnej motywacji do pracy z uczniami, satysfakcji z osiąganych przez nich sukcesów i jak najmniej kłopotliwych sytuacji na co dzień.
Spełnienia zawodowych i osobistych marzeń - składał w imieniu wszystkich uczniów Samorząd Szkolny.Za wiedzę, zrozumienie, zaangażowanie, cierpliwość, poświęcenie, za serce - za to wszystko dziękowali uczniowie.
2Za wszystko, co dobrego spotyka uczniów ze strony Nauczycieli i Pracowników szkoły dzisiaj uczniowie dziękowali, składając serdeczne życzenia i wręczając przemiłe upominki. Samorząd Uczniowski wraz ze szkolnym chórem przygotował, krótki występ artystyczny. Miłą niespodzianką okazały się prezenciki - torby z logo szkoły. Pani dyrektor Agata Michalczyk złożyła życzenia wszystkim Pracownikom szkoły, dziękując im za ich codzienną pracę.
Dzień Borsuka
Dnia 06.10.2023r dzieci z grupy Motylki i Biedronki wzięły udział w obchodach Dnia Borsuka. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli oraz Lasy Państwowe Nadleśnictwa Mińsk zorganizowały ciekawą lekcję o borsukach. W czasie spotkania dzieci wysłuchały głośnego czytania bajki o borsuku, poznały pracę leśnika, a także ciekawostki o borsukach. Okazuje się, że borsuki przykładają dużą wagę do higieny i są bardzo czystymi zwierzętami, a wszystkie potrzeby załatwiają poza swoimi norami w specjalnych latrynach.
Bardzo dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak ciekawych zajęciach.
Zapraszamy do galerii zdjęć grupy Motylki i Biedronki.
Beata Bogdańska, Olga Zduńczyk
Dzień głośnego czytania
W piątek 29 września uczniowie z naszej szkoły osobiście przekonaąi się, że czytanie działa jak śmiech, zmniejsza stres, stymuluje mózg, poprawia koncentrację, powiększa zasób słów. Na lekcje języka polskiego przynieśli swoje ulubione książki, przygotowali krótkie informacje biograficzne oraz pięknie czytali wybrane fragmenty na forum klasy. Wśród ukochanych lektur nie zabrakło tajemniczej serii „Harry Potter” J.K. Rowling, zabawnych przygód „Koszmarnego Karolka” Franceski Simon, „Cudownego chłopaka” R.J. Palacia, „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, przyrodniczych lektur z serii „Zosia i jej zoo”, „Afryka Kazika” czy „Być jak Kapibara” oraz komiksów, które niezmiennie od pokoleń cieszą się ogromną popularnością.
Były też lektury dla bardziej zaawansowanych czytelników, takie jak „Lato złamanych zasad” K. L. Walterher, „Zwiadowcy”, „Ania z Zielonego Wzgórza” czy „The Inheritance Games” J.L. Barnes. Wszystkim, którzy mają pasję czytania, gratulujemy. Już jesteście zwycięzcami!
Tych, którzy jeszcze nie odkryli tej drogi, zachęcamy, aby przyłączyli się do wielkiej rodziny czytelniczej. Z lekturowymi pozdrowieniami Nauczyciele poloniści93
Sensoryczny dywan
W ramach udziału w projekcie „Z darami natury - świat nie jest ponury” dzieci z gr Motylki, w czasie spacerów zbierały skarby jesieni – liście, żołędzie, patyczki, kasztany. Aby „poznać jesień” wszystkimi zmysłami dzieci wykorzystały materiał przyrodniczy do zabaw sensorycznych. Z uzbieranych liści powstał sensoryczny dywan. Przejście po takiej ścieżce, to fajna zabawa, ale także stymulacja wszystkich receptorów znajdujących się na stopach. Podczas zajęć dzieci doświadczyły wielu bodźców dotykowych, ćwiczyły motorykę dużą, a w niektórych momentach również równowagę. Taki spacer jest wspaniałym i naturalnym masażem stóp. Wplecione w zabawę treści matematyczne pozwoliły na lepsze przyswojenie wiedzy. Nie mogło zabraknąć elementów plastycznych, które dzieci uwielbiają – doskonaląc motorykę małą, Motylki wykonały „odbijanki” z liści.
Beata Bogdańska
7
Co w trawie piszczy?
Przedszkolaki z grupy Motylki i Biedronki wykonały zadanie z Projektu „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”. Zaopatrzeni w lupy wyruszyliśmy do naszego pobliskiego lasu.
Bystrym oczom tropicieli nie umknęły żadne owady żyjące pod naszymi stopami.6
Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY
W bieżącym roku szkolnym w grupach Motylki i Biedronki realizowany jest Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY”, który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody. Projekt zakłada tworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą, inicjowanie zabaw konstrukcyjnych, wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej przyrody.
Autorkami projektu są: Monika Rucińska oraz Adrianna Kamińska - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nowym Mieście Lubawskim.
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz z siódmym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2023/2024: "Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej".
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW
Zapraszamy do udziału w akcji Lidla pod nazwą SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW 2, której celem jest wsparcie talentów dzieci oraz udzielenie wsparcia szkole poprzez pozyskanie nowoczesnego sprzętu i wyposażenia.
Aby wziąć udział w akcji, należy zrobić zakupy w sklepie Lidl, odebrać przy kasie TALENCIAKI - papierowe kupony - za każde wydane 50 zł (w tym przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc), a następnie przekazać kupony naszej Szkole wrzucając je do specjalnego, kartonowego pudełka (przy wejściu głównym) LUB samemu wejść na stronę: lidl.pl/szkoly, kliknąć zakładkę PRZYPISZ TALENCIAKI, WYBIERZ SZKOŁĘ, a następnie - zeskanować kod z TALENCIAKA lub wpisać go ręcznie. W ten sposób przekażemy losy na konto Szkoły.
Kampania trwa od dnia 1 września 2023 r. do wyczerpania nagród, lecz nie dłużej niż do dnia 05.11. 2023 r.Zapraszamy Wszystkich do wspólnej zabawy, dzięki której nasza Szkoła może pozyskać cenne nagrody.
Mamy nowe władze samorządowe
Miło nam poinformować, że Samorząd Szkolny wybrał spośród siebie władze:
Przewodniczącą została Anna Szeląg
Zastępcą: Wiktoria Kurdej
Sekretarzem: Martyna Gontarczyk
Skarbnikiem: Wiktor Danaj
Zebranie z Rodzicami
Serdecznie zapraszamy Rodziców na zebranie - 20 września 2023 godz. 17.00 - sala gimnastyczna.
Stypendium szkolne
POMOC MATERIALNA O CHARAKTERZE SOCJALNYM
W GMINIE KOŁBIEL NA ROK SZKOLNY 2023/2024Pełnoletni uczniowie oraz rodzice uczniów małoletnich zamieszkałych na terenie Gminy Kołbiel jak co roku mogą ubiegać się o pomoc materialną o charakterze socjalnym w formie Stypendium Szkolnego na podstawie:
Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j Dz.U. 2021 r. poz.1915 z późn. zm.) Rozdział 8a Pomoc materialna dla uczniów.Wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym - Stypendium szkolne dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy Kołbiel, zakładka – stypendium oraz w Urzędzie Gminy Kołbiel pokój nr 9 lub 11 lub w szkołach podstawowych na terenie Gminy Kołbiel.
Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie:
- od 1 września do 15 września 2023 r.,
- w przypadku słuchaczy kolegiów – do 15 października 2023 r.
w Urzędzie Gminy Kołbiel pokój nr 9 lub 11 lub w szkołach podstawowych na terenie Gminy Kołbiel.Miesięczna wysokość dochodu uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600 zł miesięcznie na osobę w rodzinie - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń z pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 z późn. zm.).
Kwota z 1 ha przeliczeniowego dla rolników wynosi 345 zł. Wnioskodawcy przedstawiają dochody rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku tj. sierpnia 2023 r.
Stypendium przysługuje:- Uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Kołbiel.
- Uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium nie przysługuje:
- dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne w wieku od 3 do 5 lat,
- dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole tj. dzieci 6 – letnie „zerówki”
- uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Kołbiel,
- studentom.
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:
- rodziców niepełnoletniego ucznia,
- pełnoletniego ucznia,
- dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń,
- stypendium szkolne może być także przyznane z urzędu.
Wymagane dokumenty:
- wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym,
- zaświadczenie o wysokości:
1. dochody netto z zakładu pracy (za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku),
2. renty/emerytury (odcinek renty/emerytury),
3. alimentów (wyrok sądowy mówiący o zasądzonych alimentach lub zaświadczenie komornika lub decyzja GOPS– funduszu alimentacyjnego,
4. zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy
(z prawem lub bez prawa do zasiłku)5. zaświadczenie lub decyzja GOPS otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny),
6. zaświadczenie o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych z urzędu gminy albo oświadczenie o nieposiadaniu hektarów przeliczeniowych,
7. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub oświadczenie zawierające informację o formie opodatkowania, oświadczenie o wysokości dochodu oraz dowód opłacania składek ZUS (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych oraz określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).
Wszystkich ubiegających się o stypendium szkolne prosi się
o składanie kompletnej dokumentacji.ZASIŁEK SZKOLNY
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Przez zdarzenie losowe rozumie się nagłe okoliczności losowe, które mogą mieć wpływ na pogorszenie sytuacji materialnej rodziny w szczególności: pożar, zalanie mieszkania, zdiagnozowana choroba, nieszczęśliwy wypadek, śmierci najbliższego członka rodziny, kradzież. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku. Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek lub z urzędu.
Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć:
- rodzice,
- inni przedstawiciele ustawowi uczniów,
- pełnoletni uczeń,
- dyrektorzy szkół.
Okoliczności uzasadniające ubieganie się o zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny stanowi pomoc incydentalną, nadzwyczajną inną niż stypendium szkolne. Podstawową okolicznością uzasadniającą ubieganie się o świadczenie w postaci zasiłku szkolnego jest wystąpienie zdarzenia losowego. "Zdarzeniem losowym", kwalifikowanym do przyznania zasiłku szkolnego jest zdarzenie "zależne od losu - kolei, wydarzeń życia", tj. wszystko co dzieje się wokół nas, m.in. każde zdarzenie niezależne
od woli człowieka: nagła, zagrażająca normalnemu funkcjonowaniu osób
i ich rodzin sytuacja.Czynnosc przetwarzania - stypendium.docx
Rozkład jazdy autobusu szkolnego od 5.09.2023
Zaczynamy - Nowy rok szkolny 2023/2024
Uroczystą Mszą święta z udziałem Pocztu Sztandarowego naszej szkoły rozpoczęliśmy nowy rok.
Jaki będzie? Już od początku wiemy, że trudny ze względu na trwające w budynku szkoły remonty. Nie poddajemy się jednak i z optymizmem patrzymy w przyszłość.
Wielu chwil radości, zapału i satysfakcji życzymy wszystkim.
Zapisy na dożywianie, opieka świetlicowa
Rodzice dzieci chętnych do korzystania z dożywiania w stołówce prowadzonej przy Szkole Podstawowej w Kołbieli, proszeni są o składanie „Kart zapisu na dożywianie” w terminie: 04.09 – 10.09. 2023 r.
Karty zapisu dostarczamy do osoby pełniącej dyżur przy wejściu do szkoły „wejście główne” lub do sekretariatu szkoły.
Kart zapisu na dożywianie nie składają rodzice dzieci, które będą uczęszczać do oddziałów „ 0”.
Karty zgłoszeniowe łącznie z Klauzulą Informacyjną o Przetwarzaniu Danych Osobowych w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli można pobrać z dziennika elektronicznego „ Librus”.
O rozpoczęciu dożywiania uczniowie i rodzice zostaną poinformowani.
Informacja od Wójta
Szanowni Państwo,
Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej
im. Armii Krajowej w Kołbieli
W budynku szkoły trwają prace remontowe pod nazwą „Modernizacja Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli”, polegające na wykonaniu robót remontowych istniejącej instalacji wodno – kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej oraz wymianie kotłów (pieców) i urządzeń z nimi związanych, wykonywaną przez firmę HYDRATEC Sp. z o.o. Firma została wyłoniona jako drugi oferent w drugim postępowaniu przetargowym. Z uwagi na fakt, że najkorzystniejszy, wyłoniony w przetargu oferent odmówił podpisania umowy w wyznaczonym terminie (zrezygnował z wykonania prac). Zamawiający – Gmina Kołbiel – zmuszony został do wyłonienia kolejnego wykonawcy. Gmina Kołbiel zgodnie z prawem musiała zachować wszystkie terminy wynikające przepisów prawa zamówień publicznych. Dodatkowo należało zabezpieczyć wyższe wynagrodzenie dla obecnego Wykonawcy o około 500 000,00 zł, co wymagało znalezienia dodatkowych środków finansowych i zwołania posiedzenia Rady Gminy Kołbiel. Pozyskana na remont szkoły kwota 2 550 000,00 zł pozwalała na podjęcie prac, do których Zamawiający przygotował się już dużo wcześniej.
Pomimo ryzyka zagrożenia terminu zakończenia prac – do końca wakacji – Gmina Kołbiel postanowiła wykonać bardzo potrzebny remont szkoły, który ogólnie kosztować będzie 3 490 000,00 zł. Jest to największy remont szkoły od czasów II wojny światowej.
Firma rozpoczęła prace remontowe dopiero od dnia 17 lipca 2023 r., które miały trwać do 01.09.2023 r. Ze względu na ogromny zakres zadania wykonawca wystąpił o przedłużenie terminu wykonania umowy do końca września 2023 r.
Nie mniej jednak czynimy starania by nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się zgodnie z planowaną organizacją roku. Na pewno nie będzie to łatwe, ale w porozumieniu z Dyrektor szkoły Panią Agatą Michalczyk ustaliliśmy, że wszystkie zajęcia będą odbywały się na dwie zmiany w starej części szkoły i nadbudowanej części szkoły do łącznika dużej sali sportowej. Część klas będzie uczyła się w budynku Urzędu Gminy Kołbiel - udostępniliśmy trzy sale oraz w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kołbieli – udostępniono 1 salę. Jako organ prowadzący dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej wszystkie zajęcia odbywały się w wyremontowanym budynku szkoły, by sukcesywnie oddawane były do użytku potrzebne sale lekcyjne i pomieszczenia szkolne. Znając tak duży zakres prac remontowych cieszyć powinna modernizacja naszej szkoły. Jednak wymagać to będzie od nas wszystkich zrozumienia, że nie jest to zamierzone opóźnienie ze strony Zamawiającego - Gminy Kołbiel. Wykonanie tych prac będzie skutkowało większym komfortem pracy, oszczędnościami w utrzymaniu obiektu, brakiem ciągłych napraw i problemów konserwacyjnych.
Licząc na zrozumienie wszystkich jednocześnie bardzo przepraszam za wszelkie utrudnienia, które wystąpią w rozpoczynającym się roku szkolnym 2023/2024.
Z uszanowaniem
Wójt Gminy Kołbiel
Adam Budyta
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września 2023 r. (poniedziałek).
O godzinie 9.00 msza święta w kościele p.w. Św. Trójcy w Kołbieli z udziałem pocztu sztandarowego,
Około godziny 10.00 klasy II – VIII ustawiają się z wychowawcami na kostce przed budynkiem szkoły, a następnie wchodzą wejściem ewakuacyjnym i udają się do sal lekcyjnych (brązowe drzwi koło stołówki, którymi również będą opuszczać budynek po spotkaniach klasowych).
Po zakończeniu uczniowie klas 4 – 8 z wychowawcami przechodzą do harcówki w celu odebrania zeszytów ćwiczeń 4 – 5 szt. (proszę zabrać z domu torbę lub plecak).
Godzina 10.00 klasy I wraz z Rodzicami wchodzą wejściem głównym do budynku szkoły.
W holu spotykają się z p. Dyrektor na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Po zakończeniu uczniowie klas pierwszych przechodzą z wychowawcami do przypisanych sal.
Godzina 11.00 dzieci z zerówek wraz z Rodzicami spotykają się w holu głównym z p. Dyrektor, a następnie z przechodzą z wychowawcami do swoich sal.
Dowozy w dniu 4 września 2023r. będą o godzinę później niż w dni nauki szkolnej. Odwozy uczniów po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego przewidziane są około godz. 11.15.
Podręcznik do języka angielskiego - oddziały przedszkolne
Prosimy, aby rodzice zakupili następującą książkę: "FunTime.
Karty pracy" - poziom BB+, wyd MAC,
autor: Katarzyna Kozłowska, wydanie 2023 - 6- latki.
Archiwum Aktualności