• Aktualności

      • Śladami Bazyliszka i Warszawskiej Syrenki…

      • 27 maja klasy IVa i Va wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pani przewodnik oprowadziła nas po warszawskiej Starówce, gdzie mogliśmy usłyszeć najciekawsze Bajki i Legendy. Uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję poznać szczegóły z życia niektórych królów i postaci z legend. Zwiedziliśmy m.in. Plac Zamkowy, Archikatedrę Warszawską, Pomnik Małego Powstańca, Dzwon na Kanonii, który po trzykrotnym jego okrążeniu ma przynieść szczęście. O godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego wybrzmiał hejnał warszawski. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie o tej godzinie 17 września 1939 roku podczas pożaru zbombardowanego Zamku zatrzymały się wskazówki jego zegara.

       Kolejną atrakcją wycieczki, na którą najbardziej czekali uczniowie była Stacja Grawitacja - centrum rozrywki ze ścianami wspinaczkowymi wewnątrz budynku, wielkimi trampolinamii linowymi torami przeszkód. To był istny szaaaał! Dzieciaki odkryły w sobie duszę wojownikówi miały okazję się wyszaleć. Niektórzy mieli okazję pokonać swoje słabości i lęk przed wysokościami. Każdy znalazł dla siebie coś odpowiedniego. 

       Zwieńczeniem wycieczki był standardowo wypad do Makdonalda. Najważniejsze, że pogoda dopisała i wszyscy wrócili w dobrych nastrojach. 

      • Piknik na Dzień Dziecka

      • Z okazji tak ważnego święta Samorząd Szkolny wraz z Radą Rodziców przygotował dzień pełen niespodzianek, radości i wspaniałej zabawy, w której wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły.

      • Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Rachunków”

      • 27 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzienku odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Rachunków”.

       Do etapu gminnego przystąpili uczniowie, którzy wygrali etap szkolny. Etap szkolny, to sprawdzian przygotowany przez organizatora na poziomie umiejętności danej klasy, do którego przystąpili wszyscy chętni uczniowie z gminy Kołbiel  w swoich szkołach macierzystych.

       Etap szkolny wyłonił 10 uczniów  klas 4-8 ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli, którzy przejawiają zdolności matematyczne i walczyli o tytuł Mistrza Rachunków Gminy Kołbiel:

       Kurdej Patrycja kl.4b

       Staros Aleksander kl.4c

       Wilczek Szymon kl.5b

       Urbaniak Adam kl.5c

       Kharchenko Daniil kl.6b

       Osica Dawid kl.6a

       Skrzypiec-Nowak Szymon kl.7a

       Żurawiński Franciszek kl.7a

       Przybysz Jakub kl.8b

       Zduńczyk Oliwia kl.8a 

       Do etapu gminnego przystąpiło 23 uczniów ze szkół gminy Kołbiel.                                                                       Poziom uczniów był bardzo wyrównany, dlatego  zorganizowano dogrywkę w formie szybkiego testu rachunkowego. Konkurs wyłonił  Gminnych Mistrzów Rachunków w  pięciu  kategoriach:

       Gminna Mistrzyni Rachunków klas 4 – Patrycja Kurdej, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli

       Gminny Mistrz Rachunków klas 5 – Adam Urbaniak, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kołbieli

       Gminny Mistrz Rachunków klas 6 – Filip Jasiński, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzienku

       Gminny Mistrz Rachunków klas 7 – Henryk Wielgosz, Szkoła Podstawowa w Kątach

       Gminny Mistrz Rachunków klas 8 – Rafał Żołądek, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce

       Zwycięzcom gratulujemy! Nauczyciele matematyki.

      • „AS ORTOGRAFII”

      • Uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Kołbieli zmierzyli się w Konkursie Ortograficznym „ As Ortografii”.   Konkurs odbył się 31 maja 2022 roku. Ogółem do konkursu przystąpiło 15 uczniów, którzy pisali dyktando na temat wiosennego harmideru w lesie.           

         Komisja  konkursowa  po dokonaniu oceny prac, wyłoniła następujących laureatów.

       I    miejsce  -  Pola Krzywicka   IIIc

       II   miejsce -  Amelia Antosiewicz IIIa

       III  miejsce  - Natalia Piętka    IIIc oraz Łucja Dąbrowska  IIIa  

       Wyróżnienie - Oliwia Szostak IIIb                                                                          Gratulujemy

      • Spotkanie z policjantką

      • Nowa galeria Spotkanie z policjantką została dodana do albumu fotograficznego

       W dniach 17, 30 i 31 maja 2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji, st. asp. Karoliną Pardej z Ogniwa ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. W spotkaniach uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas IV-VII. Spotkanie było podzielone na dwa bloki: dla klas IV-V i VI-VII. Klasy IV i V uzyskały informacje na temat cyberprzemocy, natomiast klasy VI-VII skorzystały z pogadanki na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.

       Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko korzystające z Internetu. Pani Karolina poruszyła także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną i karną oraz postawy jakie powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadząca pogadankę uświadomiła uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

       Zajęcia przeprowadzone przez osobę kompetentną w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań bezpiecznych i ryzykownych wśród naszej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że wpłynie ono pozytywnie na zachowania w szkole jak i poza nią.

      • Działalność misyjna w naszej szkole

      • „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – działalność misyjna w naszej szkole

       W roku szkolnym 2021/2022, w ramach lekcji religii, uczniowie naszej szkoły poznali sytuację chrześcijan zamieszkałych w Libanie. Zajęcia te miały na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami na temat obecnych warunków, jakie panują w tym kraju, szczególnie po wybuchu, jaki miał miejsce w Bejrucie. Życie w Libanie jest bardzo trudne i wymagające, także w dziedzinie edukacji. Przed kryzysem ekonomicznym, co najmniej 200 tys. uczniów uczęszczało do libańskich szkół katolickich. Dziś rodzice libańskich dzieci nie mają środków na sfinansowanie ich nauki oraz możliwości zapewnienia im właściwych warunków do rozwoju. Ponadto, jak podaje dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - ks. prof. Waldemar Cisło, nawiązując do wypowiedzi maronickiego patriarchy - kard. Béchary Boutros Raï – ponad 1500 szkół może być zamkniętych z powodu braku funduszy.

       Poruszeni sytuacją swoich kolegów i koleżanek z Libanu, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli włączyli się w kampanię prowadzoną przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, której celem jest udzielenie finansowej pomocy dla najbardziej potrzebujących rodzin libańskich, których nie stać na posłanie swoich pociech do szkoły. Aktywny udział w akcji oraz zebranie środków pieniężnych – spotkały się z podziękowaniem ze strony organizatorów kampanii.

      • Egzamin klas ósmych

      • I po strachu :-) Nasi Ósmoklasiści dzielnie walczyli o jak najwyższe noty podczas trzech dni egzaminów. W komentarzach słychać było zadowolenie, twierdzą, że pracowali wytrwale, to i wyniki powinny być dobre. Oby tak było!

      • OGŁOSZENIE

      • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli poszukuje pracownika do wykonywania pracy na stanowisku opiekun przy dowozie.

       Forma nawiązania stosunku pracy: umowa o pracę,

       Wymiar czasu pracy – ½ etatu etat.

       Do zakresu zadań należeć będzie sprawowanie opieki nad dziećmi korzystającymi z dowozów, dbanie o ich bezpieczeństwo, kontrola stanu liczebnego uczniów dowożonych.

       Osoba ubiegająca się o zatrudnienie winna charakteryzować się dokładnością w działaniu, stanem zdrowia pozwalającym na zatrudnienie na ww stanowisku oraz dyspozycyjnością. 

       Zainteresowane osoby proszone są o składanie CV do sekretariatu szkoły w terminie do dnia 30 czerwca 2022 roku.

      • Odstresowanie przed egzaminami :-)

      • Nauka to nie tylko praca w szkolnych ławkach, to także podróże. W jednej z nich uczestniczyli uczniowie klasy 8a i 8b. Wybraliśmy się na Warmię i Mazury, a tam… nowe doświadczenia, dużo aktywności ruchowych  na świeżym powietrzu , w środku lasu, ze słabym zasięgiem telefonów i bez telewizorów.

                     Naszą podróż rozpoczęliśmy 16 maja rejsem statkiem po Jeziorze Nidzkim- mogliśmy podziwiać kormorany w ich naturalnym środowisku. Potem w kolorowym ośrodku Kulka czekały na nas różne aktywności fizyczne – zajęcia survivalowe, quady, kajaki, wiatrówki, park linowy, mazurska gra terenowa i zajęcia interpersonalne oraz dotyczące zasad dobrego zachowania. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego wieczornego ogniska z pieczeniem kiełbasek i śpiewem.  Niespodziewanie kadra ośrodka rzuciła nam wyzwanie i został rozegrany mecz piłki nożnej w składzie mieszanym- dziewczyny także znają się na futbolu, po tak intensywnym wtorku nasi uczniowie mieli jeszcze siłę zatańczyć belgijkę.

                     Ostatni dzień spędziliśmy w Olsztynie, stolicy Warmii.  Przewodnik oprowadził nas po mieście- zwiedziliśmy  Zamek Kapituły Warmińskiej uważnie słuchając ciekawostek o Mikołaju Koperniku i życiu na Warmii i Mazurach, Starówkę- wszyscy przeszli przez bramę ze swoimi skrytymi marzeniami- oby się spełniły.  Wizyta w olsztyńskim Planetarium i seans  filmowy zakończyły naszą wycieczkę.

                     Uczestnicy wycieczki zasługują na wielkie uznanie-  świetnie się bawili, pomimo niskiej temperatury, a kadra ośrodka Kulka była pod wrażeniem tak zaangażowanych i zdyscyplinowanych nastolatków.  Wiedza, którą zdobyli uczniowie w szkole, została zastosowana w praktyce- nawet dźwignia przy budowie szałasów w lesie! 

      • DYŻUR WAKACYJNY

      • Informujemy, iż zgodnie z Zarządzeniem nr 19/2022 Wójta Gminy Kołbiel, z dnia 16 maja 2022 roku w Gminnym Przedszkolu w Kołbieli zorganizowany będzie dyżur wakacyjny dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w roku szkolnym 2021/2022.

       Dyżur zaplanowany został w terminie od 1 lipca 2022r do 31 lipca 2022r. Rodzice zainteresowani dyżurem proszeni są o składanie kart zgłoszenia w terminie od 26 maja 2022r do 6 czerwca 2022 roku. Karty można pobrać ze strony internetowej przedszkola: www.przedszkolekolbiel.edupage.org lub z sekretariatu szkoły - karta powinna być ostemplowana przez placówkę, do której uczęszcza dziecko.

       O przyjęciu dziecka do dyżurującego przedszkola decyduje kolejność złożenia karty oraz niezaleganie z opłatami za świadczenia przedszkolne z poprzednich miesięcy. Lista dzieci zakwalifikowanych na dyżur wakacyjny zostanie wywieszona w Gminnym Przedszkolu w Kołbieli w dniu 10 czerwca 2022r, o godz. 14:00.

       Rodzice dzieci zakwalifikowanych na dyżur są zobowiązani uiścić opłatę za wyżywienie w wysokości zgodnej z deklaracją w terminie do dnia 15 czerwca 2021 roku. Niewniesienie opłaty we wskazanym terminie traktowane będzie jako rezygnacja z miejsca w przedszkolu dyżurującym.

       Szczegóły w załączniku.

       Zarządzenie wójta.pdf

      • Gminny Turniej Piłki Siatkowej

      • 12.05.2022 w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej. W turnieju wzięły udział trzy reprezentacje szkół. W naszej drużynie zagrali uczniowie klas 7 i 8: Bytniewska Julia, Czajka Julia, Moczulska Julia, Soszyńska Aleksandra, Więsik Anna, Kąkolewski Oskar, Krzemiński Igor, Piętka Łukasz, Siwik Jan oraz Siwik Mateusz. 

       Klasyfikacja :

       1. SP Człekówka

       2. SP Kołbiel

       3. SP Rudzienko

       Gratulacje dla wszystkich uczestników.

      • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską- Rydel

      • Dnia 11 maja 2022r. do naszej szkoły zawitał szczególny gość. Uczniowie klas III mieli okazję spotkać się z Panią Anną Czerwińską – Rydel, autorką książek dla dzieci o tematyce historycznej, biograficznej tj: „Ziuk – opowieść o Józefie Piłsudskim”, „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”, „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” i innych.

       Atmosfera spotkania była pełna optymizmu. Nasz gość opowiadał o pomysłach na swoje książki, życiu codziennym oraz chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów. Zebrani mogli otrzymać od autorki autograf oraz zakupić jej książki.

       Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci.

      • Magiczne Ogrody

      • 13 maja 2022 roku uczniowie klas II byli na wycieczce w Magicznych Ogrodach. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów odkryli bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe baśniowe istoty. Każda z krain była sensorycznym polem doświadczeń, stymulującym rozwój i wyobraźnię dzieci. Wycieczka do Magicznych Ogrodów to dla naszych uczniów przygoda, kontakt z naturą i ciekawie – a przede wszystkim wspólnie – spędzony czas. Wszystkie atrakcje, z którymi się zmierzyli były wyzwaniami budującymi pewność siebie i poczucie wartości. To był wspaniały dzień!

      • Konkurs Recytatorski

      • XIX Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej

        „Witaj Majowa Jutrzenko” dla uczczenia Konstytucji 3 Maja

       Uczennice naszej szkoły: Lidia Młot kl. II c, Adrianna Parol IV a, Martyna Lizun V b, Martyna Gontarczyk kl. V b, Lena Piętka kl. VII a,  Anna Ocypa kl. VIII b wzięły  udział XIX Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj Majowa Jutrzenko” dla uczczenia Konstytucji 3 Maja. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej oraz Katolicką Szkołę Podstawową im. Ks. Piotra Skargi natomiast honorowy patronat nad konkursem objął Kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski. Celem Konkursu było krzewienie i podtrzymywanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, przypomnienie trudnej drogi Polaków do wspólnoty wolnych narodów oraz zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego.

       Pierwszy etap Konkursu miał miejsce 8 kwietnia w naszej szkole. Natomiast 23 kwietnia zakwalifikowane uczennice brały udział w drugim etapie Konkursu, który miał miejsce w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie. W eliminacjach wzięło udział ponad 30 szkół z województwa mazowieckiego. Do finału zakwalifikowała się Lidia Młot kl. II c.

       Przesłuchania finalistów miały miejsce 29 kwietnia ponownie w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie. W kategorii klas I – III Lidia rywalizowała z 30 uczestnikami. Każdy z finalistów otrzymał zaproszenie na Galę Konkursową dnia 10 maja w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Podczas Gali zwycięzcom zostały wręczone nagrody a dla wszystkich biorących udział w finale pamiątkowe dyplomy oraz gry edukacyjne.

       Gratulujemy naszym uczennicom!

      • Odbiór nagród

      • Zapraszamy laureatów Powiatowego Konkursu Palm Wielkanocnych po odbiór nagród.

       Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej w Kołbieli, ul. Szkolna 5, 05-340 Kołbiel

                     Organizatorzy 

      • Och - Teatr!

      • 9 maja klasy siódme i ósme wybrały się do Warszawy, na spektakl pt. "Zemsta". Wspaniała obsada aktorska, ciekawe nowatorskie ukazanie wad Polaków, aktualne przesłanie tej ponadczasowej komedii stanowiło świetną powtórkę treści lektury.